China Daily

Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası (SSE), en üst düzey düzenleyici kurumların onayını takiben, borsanın Yönetim Kurulu ile Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Yönetim Kurulu’nun (SME) birleşmesinin başladığını belirten bir açıklama yaptı.

Birleşmeden sonra borsa, daha basit bir yapıya, daha ayırt edici özelliklere ve açık bir pozisyona sahip Yönetim Kurulu ve Büyüme Girişim Kurulu’nun hakim olduğu bir piyasa yapısı oluşturacak. Bu, farklı kurulların işlevsel konumlarını netleştirecek, böylece tüm sermaye piyasasının canlılığı ve direncini artıracaktır.  

SME Yönetim Kurulu’nun, Mayıs 2004’te SSE’nin Yönetim Kurulu altında kurulmasından bu yana, temel olarak, listeleme, bilgi ifşaatı, ticaret mekanizması ve yatırım gerekleri açısından Temel Kurul olarak aynı kurumsal düzenlemeleri sürdürdü. Bu yüzden, birleşme, yasalar ve yönetmeliklerde önemli bir gözden geçirme ya da ticaret mekanizması ve yatırım sınırlarında değişikliklere yol açmayacak. Birleşme sadece, özgün SME Yönetim Kurulu’nun menkul kıymetler kategorisini değiştiriyor, menkul kıymetler kodları ve kısaltmalar olduğu gibi kalacak.

SERMAYE PİYASASI REFORMUNDA ÖNEMLİ BİR ADIM

10 yıldan fazla bir süre gelişen ve büyüyen bazı SME Yönetim Kurulu’nun listelediği şirketler büyük piyasa değerlerine sahip şirketler haline geldi ve onların performansı, ticaret nitelikleri ve diğer yönleri Yönetim Kurulu altındakiler ile aynı. Bu yüzden birleşme, kapsamlı sermaye piyasası reformuna hazırlanırken SME Yönetim Kurulu’nun yanlış adlandırma sorununu çözmeyi amaçlıyor.

Birleşmeden sonra, Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası’nın piyasa modeli, finansal arz yanlı yapısal reformları artırmaya ve gerçek ekonomiye hizmet için sermaye piyasasının yeterliğini genişletmeye yardımcı olacak. Bu adım, aynı zamanda yatırımcılar arasında tam bir belgelendirme sisteminin yakında uygulanıp uygulanmayacağı yönünde yorumlara yol açtı.

Hiç şüphesiz, iki yönetim kurulunun birleşmesi, sermaye piyasasının reformunda önemli bir adıma işaret ediyor, ancak bu belgelendirme sisteminin yakında uygulanacağı anlamına gelmiyor. Belgelendirme sisteminin uygulanması amacıyla Shanghai ve Shenzhen menkul kıymetler borsaları için doğru koşulların yaratılmasına ihtiyaç bulunuyor.

Bununla birlikte, birleşme, menkul kıymetler borsasında birleşik iş kurallarının oluşturulmasına, piyasa etkinliğinin düzeltilmesine ve denetlemenin zorluğunun azaltılmasına olanak sağlıyor. Özetle, birleşme, tüm piyasada belgelendirme sisteminin daha fazla uygulanmasının zeminini hazırlayacak.