CRI Türk Dış Haberler Servisi

Video konferans yoluyla düzenlenen Kuşak ve Yol Asya-Pasifik Bölgesi Uluslararası İş Birliği Üst Düzey Toplantısı Beijing’de gerçekleşti. “Covid-19 Salgıyla Mücadele İş Birliğini Güçlendirmek, Ekonomik Canlanmayı Pekiştirmek” teması ile gerçekleşen toplantıya 29 ülke lideri katıldı.

Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin başkanlık ettiği toplantıda, aşı konusunda küresel iş birliğinin güçlendirilmesi, ülkeler arası kapsamlı bağlantının sıkılaştırılması, yeşil kalkınmanın ilerletilmesi, bölgesel ve küresel serbest ticaretin pekiştirilmesi olmak üzere dört maddelik öneri sundu.

Bu ilkeler üzerinde kararlı bir şekilde ilerleneceği Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından gönderilen bir mektup ile tekrarlandı. Xi, Çin’in çeşitli taraflarla daha da yakın Kuşak ve Yol ortaklıkları kurmaya ve insanlık için ortak bir geleceğe sahip bir toplum inşasını ortaklaşa teşvik etmek için iş birliği yolunu izlemeye hazır olduklarını söyledi.

COVID-19 İLE MÜCADELE

Xi, aniden gelişen Covid-19 salgını karşısında, ilgili farklı tarafların dayanışma içinde olduğunu ve zor zamanları birlikte atlattığını, Kuşak ve Yol ile ilerlemeye devam ettiğini ve uluslararası topluma güven ve güç aktardığının altını çizdi.

Salgın sırasında Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nde yer alan ülkelerin ekonomik sorunlardan daha hızlı bir şekilde kurtulup, bölgesel kalkınmada rol üstlenmesi dikkat çekmişti.

SÜRDÜREBİLİR KALKINMA

Öte yandan Xi Jinping, çevreci bir konsept ile insanlara fayda sağlayan yüksek standartlı ve sürdürülebilir kalkınmayı takip eden bir iş birliği hedefine bağlı kalmanın önemine değindi.

Xi, Çin’in yeni bir kalkınma aşamasına girmesi, yeni bir kalkınma felsefesi yürütmesi ve yeni bir kalkınma paradigmasını teşvik etmesiyle birlikte, ulusun Kuşak ve Yol ortakları için daha fazla pazar fırsat ve yatırım fırsatları sunacağını sözlerine ekledi.