China Daily / Jemal Putkaradze

Çin ile Gürcistan güvenilir ticaret ortakları ve dost ülkeler. 1992’de diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana, iki ülke birbirinin egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve kalkınma modeli tercihlerine saygı gösterdi. Eşitlik ve karşılıklı fayda temelinde iş birlikleri uyumlu bir örnek oldu.

Çin ile Gürcistan Kuşak ve Yol İnisiyatifi çerçevesinde iş birliği yapıyor; Çin inşaat şirketleri Gürcistan’ın altyapı, ticaret, yatırım, enerji üretimi ile sanayi ve tarımsal kalkınma projelerine aktif olarak katılıyor. İki taraf, tren yolu, otoban, tünel ve köprü inşaatı dâhil birçok yüksek kaliteli projeyi hayata geçirdi, bu projeler büyük ölçekli istihdam fırsatları yarattı. Gürcistan başkent Tiflis’te üç uluslararası “Büyük İpek Yolu”  forumu organize etti ve Kuşak Yol İnisiyatifi’nin gelişmesi için planlar hazırlamak için, uluslararası olarak tanınan akademisyenlerin ve uzmanların bulunduğu bir düşünce kuruluşu kurdu.

İki tarafın imzaladığı, Çin ile bir Avrasya ülkesi arasındaki ilk serbest ticaret anlaşması olan anlaşma, ikili ticareti önemli ölçüde artırdı. Şu andaki ikili ticaret hacmi, diplomatik ilişki kurduklarında sadece 3,68 milyon dolar olmasına karşın, 1 milyar dolardan fazla ve Çinli tüketiciler yüksek kaliteli Gürcü ürünlerine daha kolay ulaşıyorlar. Gürcistan’ın dış ticaretindeki genel azalmaya çok zıt bir şekilde, Çin-Gürcistan ticaretinin bu yılın ilk dört ayında yüzde 8,9 arttığını ve muhtemelen daha da artacağını belirtmek gerek.

Çin ile Gürcistan büyük uygarlıklar ve uzun, zengin bir tarihe sahipler. Hem Çin hem de Gürcü halkı birbirlerinin kültür ve tarihlerini öğrenmek istiyor ve kültürel iş birlikleri iş insanları, bilim insanları, sanatçı ve yazarların karşılıklı ziyaretleri ile gelişiyor. Eğitim, bilim, spor, film, televizyon, haber ve yayıncılık alanlarındaki Çin-Gürcistan iş birliği, Gürcistan’daki iki Konfüçyus Enstitüsü’nün öğrencilerin Çin dilini öğrenmesine ve Çin kültürü hakkındaki bilgilerini geliştirmeye yardımcı olmasıyla birlikte derinleşiyor. Çin hükümetinin onlarca Gürcü öğrenciye öğrenimlerine Çin’de devam etmeleri için burs verdiğini ise anmaya gerek yok. Ve eğer Gürcü hükümeti ulusal eğitim müfredatına planlandığı gibi Çinceyi eklerse, bu eğitim alanındaki iş birliğini daha da artıracaktır. “Tanrının verdiği topraklar” ya da “Şarabın ana vatanı” diye bilinen Gürcistan’a giden Çinli turistlerin sayısı yıllardır artıyor; Gürcistan’a 2019’da giden Çinli turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 50,9 artarak 50 bine çıktı.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin Mayıs 2020’de Gürcistan’a yaptığı ziyaret sırasında söylediği gibi, “kıyılarımız arasında geniş sular yatıyor ve denize açılmanın zamanı geldi.” Wang ayrıca Çin ile Gürcistan’ın eşit ve açık ticaret ortakları olması ve karşılıklı faydalı girişimlerde yatırımcılar olmanın yanı sıra ulaştırma projelerinde ortak olması gerektiğini söyledi. Gürcistan tarafı da bunu destekliyor.

ÇİN VE GÜRCİSTAN ZENGİN BİR TARİHE SAHİP

Çin, Gürcistan ile iş birliğini genişletmeye ve iki ülke liderlerinin vardığı anlaşmaları uygulamaya kararlıdır. Çin iki tarafın halkının iyiliği için karşılıklı fayda temelinde serbest ticaret anlaşmasını iş birliğini derinleştirmek ve kültürel ilişkileri genişletmek istiyor.

Geçen yıl salgının neden olduğu karantinalar ve kısıtlamalar planlanan birkaç Çin-Gürcü faaliyetini etkiledi. Ama durumun iyileşmesi sayesinde iki tarafın eğitim, bilim, ticaret ve turizm alanlarında birçok şey başaracağına inanıyoruz. Çin’in Gürcistan Büyükelçisi Georgia Li Yan’ın söylediği gibi, “Çin salgını önleme ve kontrol deneyimlerini Gürcistan ile aktif olarak paylaşıyor. Çin, Gürcistan’a tıbbi ekipman ve malzeme bağışladı. Çin insanlık için ortak bir geleceğe sahip toplum kavramına göre hareket ediyor.” Li ayrıca Çin’in Gürcistan’ın salgına karşı mücadelesine yardım etmeye devam edeceğini ve Çin-Gürcistan dostluk ilişkilerini “daha da güçlendireceğini” dile getirdi.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) kuruluşunun 100. Yılını kutluyor ve ÇKP’nin bilge ve yetenekli liderliği altında Çin, dikkate değer başarıları ile dünyayı şaşırtmaya devam ediyor. 2021 aynı zamanda Çin’in 14. Beş Yıllık Planı’nın (2021-25) ilk yılı olduğu için, ülke Gürcistan ile ilişkilerinin güçlenmesine yardım edecek daha fazla mucize gerçekleştirecek gibi görünüyor.