CGTN / Bobby Naderi

Bağlantı ve ticareti artırmayı amaçlayan büyük altyapı geliştirme projesi olan Çin’in Kuşak Yol İnisiyatifi’nin zorluklara ve tartışmalara rağmen, dünya çapında birçok hedefine ulaşmaya devam etmesi şaşırtıcı değil.

Garip olan şey şudur; Covid aşısı üretimi ve tedariki söz konusu olduğunda, Çin de benzer şekilde küresel hedeflerine ulaşırken, birisini suçlamaktan ve politik oyunlardan kaçınıyor. Çin, ulusları birbirine bağlamayı, engelleri yıkmayı ve başkalarının başarılı olmasına yardım etmeyi başaran, dünyada önemli bir ulus haline geldi.

Başından beri vazgeçmek hiçbir zaman bir seçenek olmamıştı, özellikle de bu zor zamanlarda. Çin’in girişimleri amaç ve yükümlülük tarafından yönlendirildi ve beslendi, küresel iş birliğin ile dayanışmayı hızlandırmak üzereler ve “tünelin sonunda ışık var”.

Çin Devlet Meclis Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Beijing’deki 13. Ulusal Halk Kongresi’nin dördüncü oturumu sırasında 7 Mart’ta düzenlediği basın toplantısında bu inanç düzeyini yineledi. Üst düzey diplomat, Çin’in Kuşak Yol İnisiyatifi ile ilerleme yükümlülüğü olduğunu ve aynı zamanda Covid sonrası dünya ekonomisinin erken toparlanmasına katkıda bulunduğunu söyledi. Wang, “Herkes ihtiyacı olanlara yardım etmekle yükümlüdür.” dedi.

YEŞİL BİR PROJE

Kuşak Yol İnisiyatifi, bu büyük uluslararası bağlantı ve ticaret köprüsünü inşa eden yeşil bir projedir. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, “Yeşil kalkınma vizyonu ile yeşil, düşük karbonlu, döngüsel ve sürdürülebilir bir yaşam ve çalışma biçimi.” diyor.

Bu mega proje, Çin’in bölgesel ve bölgeler arası ortaklarının bu benzersiz ticaret ile geçiş ağının zorluklarını ve fırsatlarını anlamalarına, bu ağın yönetiminde oynamaları gereken aktif rolü üstlenmelerine yardımcı oldu.

Çin’den ve katılımcı ülkelerden bilim insanları, akademisyenler ile kuruluşlar, önleme ve hafifletme, hazırlıklı olma, müdahale ve iyileştirme gibi birbirine bağlı risk temelli girişimler ile işlevlerde yan yana çalışmaktadır. Sürdürülebilir ve afetlere dayanıklı bu çalışmaların hedefi, kurulu çevrenin korunması, projeleri ve iştirakçi ekonomileri korumaktır. Ancak bu sadece ulusların desteklemesi ve katılımı için açık ve kapsayıcı bir kalkınma platformuyla ilgili değil. Veri paylaşımı, afet riski azaltma teknolojilerine ve altyapısına yatırım yapmak veya hazırlıklı olma ve müdahale protokollerini geliştirmekle de ilgili değil. Kuşak Yol İnisiyatifi, Çin’in insanlık için uzun vadeli hedeflere ulaşma konusundaki inancıyla ilgilidir.

AŞI UZLAŞMASI

Bazı ülkelerin Covid aşılarının ihracatını yasakladığı ve Avrupa da dâhil olmak üzere sağlık çalışanlarında gelecekte hayat kurtaracak tedarikler konusunda şüphe uyandırdığı bir zamanda Çin, bu konudaki bilinci artırdı ve neredeyse her yere aşı göndererek başkalarıyla karşı karşıya gelmeyi reddetti. Bilimsel analiz şirketi Airfinity’den alınan verilere göre, Afrika Birliği’nden 55 ülke de dâhil birçok ülke Çin ile aşı anlaşmaları imzaladı veya teklif aldı. Bu bir baskı hatası değildir. Bazı Avrupa Birliği (AB) devlet başkanları, üst düzey yetkililer, kuruluşlar ve bankaların da aşı eksiklikleri ile anlaşmazlıklarını çözmek için Çin’den yardım aramaya hazır oldukları bildiriliyor. Dünya Ekonomik Forumu aşıların adil dağıtımı çağrısında bulunduğunda, Çin bunlara büyük yatırım yapan ilk ülke oldu. Çin’in küresel halk sağlığını iyileştirme ve korumada lider olmasının bir başka nedeni de budur.

Eleştirmenler ve etrafı telaşa verenlerin, Çin’in sağlık ve kalkınma fonlarını ulusal güvenlik için bir tehdit olarak ilan etmeleri apaçık bir yalan. Çin’in çevreyi yok ettiği veya diplomatik sermaye için aşı diplomasisini ve yükselen pazarlarda diğerlerine göre rekabet avantajı sağladığı da yanlıştır. Çin, ticaret ve ekonomik bir arada yaşamı zorlaştırmaya veya statükoyu değiştirmeye gerek görmüyor. İşin özü, Çin’in sağlık ve kalkınma projelerinin her zaman iş birliği ve her şeyi kapsayıcılıkla ilgili olmasıdır. Güvenilir ve denetlenmiş ilaç şirketleri, geliştiricileri ve bankaları, koronavirüs kurbanlarını ve küresel ısınmayı güvenli seviyelerle sınırlamaya yardımcı olmak için sağlık, ticaret ve enerji yatırımlarını kolaylaştırmaya devam ediyor. Bu, güneş panelleri ve rüzgâr türbinlerinin üretimi ve kurulumu gibi emisyonları azaltmak için temiz enerji projelerine yardımı içerir. Covid-19 tedarik zincirlerini kesintiye uğratırken, marjlardaki derin düşüşe ve tarifelerdeki artışa rağmen dünyanın en büyük güneş paneli üreticisi Çinli Jinko Solar, üretim kapasitesini ve arzını artırdı.

Çinli şirketler ile yetkililer adına bu tür bir cesaretin, kararlılık ve zorunluluk olduğu iddia edilebilir. Biçimine ve yetki alanına sadık olan Çin, her şey ters gidiyor gibi görünse bile, karalama ve yüzeysel endişelere rağmen, birçok cephede savaşıyor ve başarıya ulaşıyor. Diğer ülkelerin Çin’in deneyimlerinden ders çıkaracakları ve üzerinde çalıştıkları aynı başarı ile bütünlük düzeyine ulaşmak için çaba gösterecekleri umulmaktadır. Söz konusu olan tüm ortak çıkarlar göz önüne alındığında, bir “ortak kader topluluğu” Covid sonrası bir dünyada çok daha elverişli olacaktır.