Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Kuşak ve Yol inisiyatifi kapsamında Asya-Pasifik bölgesindeki uluslararası iş birliğini güçlendirmeyi amaçlayan üst düzey toplantıda önemli fikir birliği sağlandığını kaydetti.

Dün gerçekleşen ve teması “Covid-19 Salgınıyla Mücadele İş Birliğini Güçlendirmek, Ekonomik Toparlanmayı Pekiştirmek” olarak belirlenen toplantıya, 29 ülkeden liderlerle birlikte bazı uluslararası örgütlerin temsilcileri katıldı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, toplantıya yazılı bir mesaj gönderdi. Toplantıya başkanlık yapan Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi de etkinlikte bir konuşma yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın brifinginde, dünkü toplantıda fikir birliği sağlanan başlıkları şu şekilde özetledi:

“Birincisi, tarafların ülkelerin kalkınma stratejileriyle Kuşak ve Yol inisiyatifinin kaynaştırılarak daha sıkı ortaklık ilişkileri kurulması beklentisi.

İkincisi, pandemi karşısında uluslararası dayanışma ve iş birliğinin güçlendirilmesi.

Üçüncüsü, aşı konusundaki uluslararası iş birliğinin yoğunlaştırılması ve aşıların küresel kamu ürünü olarak dünya ülkeleri arasında adil bir şekilde dağıtılmasının sağlanması.

Dördüncüsü, yeşil kalkınmanın Kuşak ve Yol kapsamındaki uluslararası iş birliğinin önceliği olarak belirlenmesi; yeşil altyapı inşası, yeşil enerji ve yeşil finans alanlarındaki iş birliğinin genişletilmesi.

Beşincisi, insanların ve emtia ürünlerinin sınır ötesi hareketlerinin desteklenmesi.

Altıncısı, Birleşmiş Milletler’in (BM) 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ulaşılması sağlanarak, çok taraflılığın desteklenip uygulanması.”

Zhao, etkinlikte ayrıca, aşıların geliştirilmesi, üretilmesi ve dağıtılması alanındaki uluslararası iş birliğinin güçlendirilmesi, aşıların dünya çapında ve özellikle gelişen ülkelerde erişilebilir olması, yeşil İpek Yolu inşasının ilerletilerek düşük karbonlu ve sürdürülebilir kalkınmanın hızlandırılması konularına vurgu yapıldığını belirtti.