Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yabancı basın kuruluşlarında yer alan Kuşak ve Yol’a ilişkin manipülatif haberler yalanlandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, ilgili haberlerin tamamen Çin ile Kuşak ve Yol güzergâhında bulunan ülkelere yönelik iftiralar olduğunu söyledi.

Zhao Lijian, “Yaşama ve kalkınma hakları, en temel insan hakları arasında yer almaktadır. Günümüz dünyasında pek sorun, çatışma ve kriz, yetersiz ve dengesiz kalkınmadan kaynaklanıyor. Çin tarafından ileri sürülen Kuşak ve Yol iş birliğinin asıl amacı, karşılıklı saygı, eşitlik ve karşılıklı yarar ilkeleri temelinde, güzergâhtaki ülkelerle iş birliği yaparak, bu ülkelerin ekonomilerini geliştirmesine ve yoksulluktan kurtulmasına yardımcı olmak. Bu da onların en çok ihtiyaç duydukları insan haklarıdır. Örneğin, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru, Pakistan’a 25 milyardan dolardan fazla doğrudan yatırım ve 70 binden fazla istihdam fırsatı sağladı. Bunun dışında Çin, Covid-19 salgınıyla mücadele ve aşı konusunda uluslararası iş birliği yaparak, Kuşak ve Yol güzergâhında bulunan ülkelere kıymetli yardımlar sağladı. Çin, ilgili ülkelerdeki halkların yaşama ve sağlık haklarının korunması için büyük katkıda bulundu.” dedi.

Kuşak ve Yol’un güzergâhtaki ülkelere karşılıklı yarara dayalı iş birliği ve kalkınma fırsatları getirdiğine dikkat çeken Sözcü, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin, iş birliği ortaklarıyla beraber, Kuşak ve Yol’u bir iş birliği, sağlık, büyüme ve toparlanma yolu olarak inşa edip, küresel salgınla mücadeleye ve ekonomik toparlanmaya daha fazla güç katmaya hazır.”