Gazeteci İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Ukrayna’daki çatışmaların Donbass’a kaydığını belirten İsmet Özçelik, Rusya’nın bin 200 füze atışı yaptığını bildirdi.

RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANI LAVROV: OPERASYONUN YENİ BİR AŞAMASI BAŞLIYOR

Kiev ve çevresine yönelik de saldırıların sürdüğünü ifade eden Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Burada sivilden çok Ukrayna’nın askeri tesisleri hedef alınıyor. Rusya’nın Karadeniz’deki Moskova savaş gemisinin batmasından sonra saldırılarda ciddi bir artış olduğunu görüyoruz.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın Ukrayna’da bir rejim değişikliği planı olmadığını söylüyor. Orada bir rejim değişikliği planlanmıyor, Ukrayna’da operasyonun yeni bir aşaması başladı, diyor.

Zelenskiy, Donbass için savaşın başladığını ve Rus ordusunun oraya odaklandığını belirtti. Zelenskiy’in açıklamaları işlerin pek iyi olmadığı noktasında. Özellikle Azak kıyısında Ukrayna ve yabancı askerler kuşatılmış durumda. Bunların durumu dikkat çekiyor, onların herhangi bir kaçış imkânı görünmüyor. Yabancıların kim olduğu sorusu var. Gelen bilgilere göre İngiliz ve Amerikan özel kuvvetlerinden kişiler mevcut.

Rusların eline geçen bölgeler var. Buralarda da ilginç şeyler yaşanıyor. Mesela Lenin heykelini yıkmışlar, Rusların ele geçirdikten sonra ilk işi Lenin heykelini dikmek olmuş. Bu tür olaylara ilişkin bilgiler bulunuyor.

ÇİN-RUSYA GÖRÜŞMESİ

Çin ile Rusya arasında yapılan görüşmeler var. Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı, Rusya Büyükelçisi ile görüşme yaptı. Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Rusya’nın Beijing Büyükelçisi ile görüşmede iki ülke ilişkileri görüşüldü. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in liderliğinde Çin ile Rusya’nın yeni bir dönem için kapsamlı stratejik ortaklığının gelişimini sürdürdüklerini vurguladı. Bu iş birliğinin derinleşmeye devam ettiği kaydedildi. Uluslararası siyaset nasıl değişirse değişsin Çin’in iş birliği ve insanlığın geleceği için Rusya ile stratejik koordinasyonu ve iki ülkenin ortak çıkarlarını ortaklaşa korumaya, ortak toplumu inşa etmeye devam edeceği ifadesi kullanıldı.

 

ÇAVUŞOĞLU: “BİR SOĞUK SAVAŞIN BAŞLADIĞINI GÖRÜYORUZ”

Türkiye krizin çözülmesi için çok çaba gösterdi. İstanbul’da geniş görüşme gerçekleştirildi. Her iki taraf da yapıcı sözcüğünü kullanmıştır. Ruslar, Ukrayna’nın yazılı taleplerini değerlendireceği demişlerdi. Sonra birden Irpin ve Bucha’daki olaylar meydana geldi. Rusların çekilmesinden dört gün sonra sokaklarda birtakım cesetlere rastlandı. Tren istasyonuna saldırı söz konusuydu. Birileri bu anlaşmayı engellemek için her türlü çabayı gösteriyor. Birileri İstanbul’daki olumlu havayı dağıtmak istiyor. Amerikalılar bu işi engellemeye çalışıyorlar, bunun için her türlü yöntemi izliyorlar. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da bir Soğuk Savaş dönemine girildiğini söylüyor ve bunun çok uzun sürebileceğini ifade ediyor.

PUTİN’İN AÇIKLAMALARI

Batı’nın aldığı tavır bizim konuştuğumuz noktada devam ediyor. Bu doların saltanatının ciddi bir biçimde masaya yatırılmasına yol açacak. Avrupa’da ciddi sıkıntılar yaşanacak. Putin de buna dikkat çekiyor. Rusya’ya yönelik yaptırımların işe yaramadığını söylüyor, yaptırımları uygulayanlara yaptırımların zarar verdiğini söylüyor. Putin, Rusya’ya uygulanan baskıya dayanıyoruz, diyor. Putin’in en önemli söylemi yerel para birimleriyle ticaret. Petrol ve doğal gaz satışında ruble esastır demişti. Türkiye ile yapılan ticarette de rublenin payının arttığını görüyoruz.

MAHFİ EĞİLMEZ YAZDI: DOLARIN GELECEĞİ

Mahfi Bey ile kamuda çalıştığım dönemde aynı binada çalışmıştım. Ben Dış Ticaret Müsteşarlığında çalışıyordum, o da Hazine Müsteşarıydı. Türkiye’deki düzgün bürokratlardan biri olarak bilinir. Doğru bildiğin söyleyen emekli bir bürokrat.

Hazine Müsteşarlığından da geldiği için yakından da takip ediyor. ‘Şu anda dolara dayalı ödeme sistemleri yerine Çin’in yuanına geçiş için çalışmalar yapılıyor.’ diyor. Bu Çin yuanı diye bahsettiği olay özellikle Asya’da gelişen bir olay. Çin’in Asya’dan başlayan bir harekete liderlik etmesi sürpriz olmaz diyor. Bu da bir gözlem. Son olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) enflasyon hızlandı dolara olan güven sarsıldı diyor. Doların tahtını hemen bırakması söz konusu olmaz da diyor. Dünya ticaretinde hâlâ doların yeri var ama Çin yuanına doğru bir trend de var.

YUNANİSTAN TANSİYONU TIRMANDIRIYOR

Yunanlar Ege’deki 12 donanma gemisi için yüzen duvar demişler. Bölge, Meis Adası’ndan başlıyor Trakya’ya kadar bir yer. Savaş gemisi adedi 12, 18’e çıkaracaklarını söylüyorlar. İki gemi arasında neredeyse yüzlerce kilometrelik bir boşluk oluşacak. Bana pek mantıklı gelmedi. Yunanistan kendi iç politikasına yönelik birtakım çalışmalar yapmaya çalışıyor. Bu hep olmuştur Türkiye’ye karşı Yunan iç politikasında. Bundan bir umut beklemek bana biraz tuhaf geldi. Savaş gemisi hava gücü olarak baktığınızda açık hedeftir. 12 gemi çok fazla bir güç değildir. Yunanistan bazen boyundan büyük işlere kalkışıyor. Rus tankerine de Avrupa Birliği (AB) yaptırımları çerçevesinde el koydular. Bunların bir dönüşü olacak.

TÜRKİYE’NİN IRAK’TAKİ PKK OPERASYONU

Türkiye genellikle bahar aylarında önlemler alır. Bu klasik yapılan bir iştir ancak bu operasyon biraz daha farklı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ‘Pençe-Kilit Operasyonu ile kilitleri açıyoruz.’ dedi. Bu Kandil-Sincar hattını kesecek bir hamle ve Suriye’ye geçecek bir harekât. ABD’nin de PKK’ya lojistik desteğini kesecek bir operasyon. PKK da bu operasyonun kendilerini zora soktuğunu söylüyorlar.

PETROL FİYATLARINDAKİ ARTIŞ

Libya’daki petrol arzında sorunlar yaşanıyor. Ülkenin güneyindeki petrol sahasında mücbir sebepler nedeniyle üretimin durduğu açıklandı. Ulusal Petrol Kurumu’nun açıklaması bu yönde. Mücbir sebebin bazı grupların petrol sahasına giderek çalışanların üretime devam etmesini engellediğini öğrendik. Yine Libya’nın petrol sevkiyatı konusunda da sorunlar var. Limanlarda göstericiler ihracatı engelleyen hareket içinde olmuşlar. Günlük 300 bin petrol üretilen sahanın engellenmesi doğal olarak arzda sorun yaratıyor. Bu da dünyadaki fiyat artışlarına neden oluyor.”