CRI Türk Dış Haberler Servisi

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (Kuzey Kore) pazar günü orta menzilli balistik füze denemesi yaptığını duyurdu.

Kuzey Kore Resmi Haber Ajansı KCNA’nın pazartesi günü aktardığına göre orta menzilli bir balistik füze (IRBM) olan Hwasong-12 başarıyla test edildi. Yapılan açıklamada, “Ulusal Savunma Bilimler Akademisi ve 2. Ekonomi Komitesi de dâhil olmak üzere ilgili kurumların planlarına göre, karadan karaya orta ve uzun menzilli balistik füze ‘Hwasong-12 ‘nin 30 Ocak’ta atış testi yapıldı. Test, Hwasong-12 tipi karadan karaya orta ve uzun menzilli balistik füzenin incelenmesi ve bu silah sisteminin doğrulanması amacıyla yapılmıştır. Savunma Akademisi, üretilen Hwasong-12 silah sisteminin doğruluğunu, güvenliğini ve operasyonel etkinliğini onayladı.” ifadelerine yer verildi.

Kuzey Kore, Kasım 2017’de kıtalararası balistik füze (ICBM) olan Hwasong-15’i fırlatmasından bu yana ilk kez orta menzilli veya daha yüksek sınıf bir balistik füzeyi test etti.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı’na ise, yüksek bir açıyla (yüksek açı) ateşlenen füzenin uçuş menzilinin yaklaşık 800 km ve 2 bin km irtifada seyir ettiğini kamuoyu ile paylaştı.

GUAM’DAKİ ABD ÜSSÜNÜ VURACAK KABİLEYETTE

Pyongyang’dan Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Guam’daki Üssü’ne olan mesafenin yaklaşık 3 bin 400 km olduğu göz önüne alındığında, orta menzilli füzenin ABD üssüne tehdit oluşturduğu Batılı medya kuruluşlarınca tartışma konusu oldu.

Hwasong-12, ilk olarak nisan 2016’da gerçekleşen askeri geçit töreninde görüntülendi. Eylül 2017’de Hwasong-12’nin test atışı gerçekleştirilmişti.

Güney Kore ordusu 3 bin ila 5 bin km menzile sahip balistik füzeleri orta menzilli füzeler olarak sınıflandırırken, Kuzey Kore orta ve uzun menzilli füzeler olarak tanımlıyor.

FÜZE UZAYDAN GÖRÜNTÜ PAYLAŞTI

Hwasong-12’nin mobil fırlatma aracından (TEL) fırlatıldığı görüntülere ek olarak, füzenin savaş başlığına yerleştirilmiş bir kamera tarafından Dünya’nın çekilen bir fotoğrafı da KCNA tarafından paylaşıldı.