Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Almanya’da 20. dönem Federal Meclisi’ni (Bundestag) belirlemek için yapılan genel seçimlere değinen İsmet Özçelik, “Almanya seçimleri gerçekten Almanya tarihinde bir ilk oldu yani nefes nefese bir seçim oldu. İlk başlardaki görece eşit gibiydi ama zamanla sonuçlar oturdu. Sosyal Demokratların oyları yüzde 25,8 gibi, Hristiyan Demokratlar Birliği’nin yüzde 24,2 gibi, Yeşiller Partisi yüzde 14-15 arası, Hür Demokrat Parti yüzde 11,5 Alternatif Parti’nin yüzde 10, Sol Parti’nin de yüzde 5 gibi oy oranları gözüküyor. Seçimler, Hristiyan Demokratlar açısından herhalde en kötü sonuçlardan biri. Merkel çok ağırlığı olan bir siyasetçiydi. Merkel çekildi, yerine gelen Laschet öyle gözüküyor ki, yerini tam dolduramadı. Bundan sonra Almanya’da iki tip bir koalisyon gözüküyor. Her iki seçenekte de Yeşiller Partisi ve Hür Demokrat Parti’nin bu hükümete ortak olacağı anlaşılıyor.” dedi.

SOÇİ’DEKİ ZİRVE ÖNCESİ ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

Putin ile Erdoğan arasında Soçi’de yapılacak görüşme öncesi son gelişmeleri değerlendiren Özçelik, “Bu görüşme Erdoğan’ın ABD ziyaretinin hemen sonrasına ve Esad’ın Rusya ziyaretinin de sonrasına rastlıyor. Bu iki olay da dikkat çekici. Şu anda taraflar ziyaret ile ilgili hazırlıklarını sürdürüyorlar. Erdoğan ziyaret öncesi Biden’ı eleştirdi, Putin’i övdü ve ‘Türkiye’nin Rusya ile Azerbaycan’da hareket etmesi zaferi getirdi’ açıklaması da son derece önemli. Erdoğan yine açıklamasında ‘ABD, Afganistan gibi Suriye’den de çekilmeli’ dedi. Bu da son derece kritik bir açıklamaydı. Böyle bir ortamda Putin ile görüşme gerçekleşecek. Görüşme öncesi Rusya’dan da bir açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ana gündeminin İdlib gerginliğini azaltma bölgesinde teröristlerle mücadelesine ilişkin anlaşmaların uygulanması olacağını söyledi. Erdoğan-Putin arasındaki görüşmeler öncesi İdlib’de gerginlik hep söz konusu. Erdoğan bunun için de ‘Rusya ile aramıza kara kediler giriyor’ demişti. Şimdi o kara kedilerin yeniden devrede olduğu gözüküyor.” diye konuştu.

TÜRKİYE VE TALİBAN ARASINDA KRİTİK GÖRÜŞME

Türkiye’nin Kabil Büyükelçisi Cihad Erginay’ın, Taliban geçici hükümetinin Başbakan Yardımcısı Vekili Abdusselam Hanefi ile Enerji ve Su Bakan Vekili Abdullatif Mansur ile ayrı ayrı görüşmesinin çok olumlu geçtiğini belirten Özçelik, “Büyükelçi Erginay’ın özellikle ‘Türk şirketleri, Afganistan’a yatırım yapmaya devam edecek. Önümüzdeki dönemde bu iş birliğini Afgan halkının yararına artırmayı umuyoruz.’ ifadelerini kullanması dikkat çekici. Taliban’dan yapılan açıklamalar da olumlu. ‘Biz dost ve kardeş iki milletiz, ilişkilerimiz derin ve eskiye dayanıyor. Dini ve kültürel bağlarımız var. Türkiye ile diplomatik ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Afganistan’ın tamamında güvenlik sağlanmış durumda, Türk yatırımcıların Afganistan’da çeşitli alanlarda yatırım yapmalarını istiyoruz.’ denildi. Yani olumlu hava esiyor ve resmi temaslarda bu şekilde kurulmuş oluyor.” açıklamasında bulundu.

“İRAN, ABD’NİN GÖRÜŞMELER İLE İLGİLİ DAYATMALARINA DİRENDİ”

Gazeteci İsmet Özçelik, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ülkesinin nükleer görüşmelere çok yakında geri döneceğine ilişkin açıklamaları için de ‘İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın açıklamaları bölgedeki tansiyonu düşüren bir açıklama. İran, bir anlamda ABD’nin görüşmeler ile ilgili dayatmalarına direndi. Bunun sonucunda da belli bir noktaya gelindiği anlaşıyor. Gelişmeler İran’ın bu krizin aşması açısından olumlu bir işaret.” ifadelerini kullandı.

“ASYALI LİDERLER ABD GİBİ DÜŞÜNMÜYOR”

ABD Başkanı Joe Biden’ın “QUAD” liderleri olarak bilinen Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Avustralya Başbakanı Scott Morrison ve Japonya Başbakanı Suga Yoşihide ile Beyaz Saray’da bir araya gelmesini “ilginç” olarak nitelendiren Özçelik, “ABD işi gücü bırakmış Çin’e karşı kamuoyu oluşturmaya çalışıyor. Asya ülkelerini Çin’e karşı yönlendirmeye çalışıyor. Bir anlamda kendisi ile birlikte hareket etmeye zorluyor. Bu zirve Beyaz Saray’da yapıldı ama benim gördüğüm kadarıyla zirve sonrası yapılan açıklamalar bazı konularla sınırlı kaldı. Bu toplantıya katılan ülkeler Çin’e karşı açık bir tavır almıyor. Bundan da zirveye katılan Asyalı liderlerin ABD gibi düşünmedikleri anlaşılıyor.” dedi.

MISIR VE SURİYE DIŞİŞLERİ BAKANLARI 10 YIL ARADAN SONRA BİR ARAYA GELDİ

Mısır ve Suriye dışişleri bakanlarının, 10 yıl aradan sonra ilk kez bir araya gelmesine de değinen Özçelik, “Suriye, Arap ülkeleriyle ilişkilerini normalleştiriyor. Aradan 10 yıl geçti. Bir gerçek ortaya çıktı; Esad yönetimi kalıcı. Bütün Arap ülkeleri de bu gerçeğe göre hareket diyor. Suriye Dışişleri Bakanı Faysal el-Mikdad sadece Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile değil diğer birçok Arap ülkesi ile de görüşmeler gerçekleştirdi. Fakat Mısır şundan önemli; Mısır, Orta Doğu politikasını belirleyen ülkelerden biridir. Bu nedenle 10 yıl aradan sonra Mısır ile Suriye’nin bir araya gelmesi önemli.” diye konuştu.