Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Rusya ve Çin’e karşı yaptırım uygulamasının akılsızca bir adım olduğunu belirtti.

Sergey Lavrov, bugün başlayacağı iki günlük Çin ziyareti öncesinde CGTN ve bazı basın kuruluşlarının temsilcilerine verdiği röportajda, ABD’nin Rusya ve Çin’e karşı yaptırım uygulamasının akılsızca olduğunu vurguladı.

Lavrov, yaptırımların üstesinden gelmek için Rusya ve Çin’in Birleşmiş Milletler çerçevesinde “tek taraflı zorlayıcı tedbirlerin derhal sona erdirilmesi” konusundaki iş birliğini güçlendirmenin yanında, bağımsız bilimsel ve teknolojik inovasyon geliştirme fırsatını kullanarak ulusal güçlerini artırmaları gerektiğini söyledi.

Sergey Lavrov, bilim ve teknoloji endüstrisinin özerkliğinin güçlendirilmesi, yerel para birimleri ve ABD Doları’nın yerini alabilecek diğer para birimleriyle ödemelerin teşvik edilmesi ve Batı dünyasının kontrolündeki uluslararası ödeme sistemlerinin etkisinden kurtularak yaptırımların oluşturduğu risklerin azaltılması çağrısında bulundu.

Çin-Rusya ilişkilerine de değinen Lavrov, “Rusya-Çin ilişkileri, tarihin en yüksek seviyesinde bulunuyor. İki ülke arasındaki etkileşim modeli herhangi bir ideolojik kısıtlamadan uzaktır. Bu model, ne fırsatçı etkenlerle ilişkili ne de herhangi bir üçüncü ülkeye karşıdır.”

Uluslararası durumda derin değişiklikler yaşandığına işaret eden Lavrov, yeni ekonomik, finansal ve siyasi nüfuz merkezlerinin de güçlendiğini dile getirdi.

Rus bakan, “Ancak, gerçek anlamda çok kutuplu ve demokratik bir dünyanın oluşumuna yol açan bu nesnel gelişmeler maalesef Batılı ülkeler, özellikle de ABD tarafından engelleniyor.” ifadelerini kullandı.

Lavrov, bu bağlamda, Rusya ve Çin için önceliğin, üst düzey iş birliğini güçlendirmeye devam etmek, çok kutuplu küresel kalkınmayı ve bölgesel entegrasyonu beraber hızlandırmak, adil, demokratik ve istikrarlı bir uluslararası ve bölgesel düzen sağlamak olduğunu vurguladı.