Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı ülkeleriyle güvenlik garantileri konusunda anlaşmak için şansın olduğunu söyledi.

Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile başkent Moskova’da görüştü.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve NATO’dan güvenlik garantileri konusunda 25 Ocak’ta yanıt aldıklarını anımsatan Lavrov, bu yanıtların kendilerini tatmin etmediğini ve Rusya’nın güvenlikle ilgili endişelerinin dikkate alınmadığını vurguladı.

Söz konusu cevapları analiz ettiklerini belirten Lavrov, “Bunlara taslak yanıtımız, 10 sayfada formüle edildi.” dedi

Batı ülkelerine, daha önce Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT) ile ilgili mektup gönderdiğini hatırlatan Lavrov, bu mektuba da “olumsuz” yanıt aldıklarını belirtti.

Lavrov, şunları kaydetti:

“Mevkidaşlarımdan kimse mektubuma cevap vermedi. Sadece iki küçük kâğıt aldık. Biri, memur Stoltenberg’den (NATO Genel Sekreteri), diğeri de memur Borrell’den (Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi) geldi. Bu cevaplarda, ‘endişelenmeyin, diyaloğu devam ettirmeliyiz, Ukrayna etrafındaki gerilimin azaltılması önemlidir’ gibi ifadeler yer alıyor. Bu yüksek düzeyde kabul edilen normun ihmalidir.”

Bakan Lavrov, bu mektuba tüm ülkelerden yanıt almaya gayret edeceklerini ifade etti.

“GÜVENLİK KONUSUNDA ANLAŞMA ŞANSI VAR”

Putin’in “Batılı ortaklar ile güvenlik konularında anlaşmak için şans var mı?” sorusunu yanıtlayan Lavrov, “Dışişleri Bakanı olarak şansın her zaman olduğunu belirtmeliyim.” ifadelerini kullandı.

Lavrov, bu aşamada konuyla ilgili temasların sürdürülmesinden yana olduğunu aktardı.