Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov dün Rusya-Ukrayna müzakereleri hakkında basın toplantısı düzenledi. Lavrov, Ukrayna ve Avrupa ülkeleriyle görüşmeye hazır olduklarını belirtti.

Lavrov, Ukrayna’da özel askeri operasyona katılan bütün Rus birliklerine, sadece askeri tesisleri hedef almaları talimatı verildiğini söyledi.

ABD’nin Avrupa’yı kontrol etmesini eleştiren Lavrov, ABD’nin tüm ülkelerin dengeli çıkarları temelinde Ukrayna’nın güvenliğini korumak amacında olmadığını, Rusya’yı şeytanlaştırarak yok etmek istediğini belirtti.

Lavrov basın toplantısında Çin Medya Grubu (CMG) muhabirinin sorusuna da cevap verdi.

Eski dönem Avrupa yetkililerin yaptırımların işe yaramayacağı görüşünde olduğunu, ancak mevcut Avrupa liderlerinden benzer açıklamaların hiç duyulmadığını kaydeden CMG muhabiri, Lavrov’un bunu nasıl değerlendirdiğini sordu.

Lavrov bu soruyu şöyle yanıtladı:

“NATO, daha önce Sovyetler Birliği ve Rusya’ya doğuya ilerlemeyeceği sözünü vermişti. Ama NATO, 5 dalga halinde bize doğru ilerledi. Bu konuda NATO’yla birçok defa fikirlerimizi paylaştık. Ancak NATO, bize bir karşılık vermedi ve eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde görüşme iradesini göstermedi. Bunu kasten herhangi bir tarafı kışkırtmak için söylemiyorum. 1999 yılı İstanbul Deklarasyonu, 2010 yılı Astana Deklarasyonu ve 2002 yılında Rusya ile NATO yetkililerinin görüşmesinde konuşulduğu gibi hiç kimse kendi güvenliğini korumak üzere başka ülkelere zarar veremez ve hiçbir örgütün bu bölgeyi yönlendirme hakkı yoktur. Ama NATO kendi sorumluluğunu üstlenmeyi reddetti. İyi bir soru sordun. NATO niye böyle bir tavır gösteriyor? Başka bir sebep göremiyorum. NATO, tüm dünyaya bölgenin düzenini kontrol ettiğini göstermeye çalışıyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun savunma nitelikli bir birlik olduğunu söylemişti. Ama bu sözde kaldı. Bir savunma birliği olsaydı saldırı organize etmek yerine kendini müdafaa etmeye odaklanırdı. Batılı ülkeler, bizimle iki taraflı görüşme yaptıklarında bizi anlıyor gibi görünüyorlar. Ama bu ülkeler bir araya geldiğinde başka bir yüzleri ortaya çıkıyor. Herhalde ABD bunu yönetiyor. Biz diyaloga hazırız. Ama tehdide boyun eğmeyiz. Çünkü bazıları Ukrayna’yı Rusya’ya karşı direnmesi için kullanmak istiyor. Ukrayna, Rusya’nın yenilebileceği bir cephe olarak görülüyor. İşte bu, siyasi oyunların bir parçası.”