Çin Başbakanı Li Keqiang, 130. Çin İthalat ve İhracat Fuarı’nın (Kanton Fuarı) açılışında konuşma yaptı.

Li konuşmasında, Çin’in daima yabancı yatırımların gözdesi olması için pazar odaklı ve hukuka dayalı bir uluslararası iş ortamı oluşturulmasının önemine vurgu yaptı.

Yabancı yatırımların Çin piyasasına girişine ilişkin negatif listedeki maddelerin daha da azaltılması gerektiğini aktaran Li, “Orta ve yüksek düzey imalat ile modern hizmet endüstrilerine, ülkenin orta ve batı kesimlerine ve Çin’in ulusal bilim ve teknoloji programlarına yönelik yabancı yatırımların arttırılmasına destek verilmeli. Fikri mülkiyet hakları ihlalleri önlenmeli, yerli ve yabancı şirketler için eşit ve adil rekabete dayalı bir piyasa ortamı oluşturulmalı.” diye konuştu.

“ÇİN EKONOMİDEKİ YILLIK BÜYÜME HEDEFLERİNE ULAŞILMASINI SAĞLAYACAK”

Li Keqiang, Çin ekonomisinin istikrarlı olarak toparlandığını kaydederek, “Yılın ilk sekiz ayında kent ve kasabalardaki istihdam 9 milyonu aştı. Sanayi işletmelerinin kârları, mali gelirleri ve vatandaşların gelirleri hızla yükseldi.” ifadesini kullandı.

Li, Çin ekonomisindeki büyümenin genel olarak güçlü bir esneklik ve büyük bir dinamizm gösterdiğinin altını çizerek, Çin’in ekonomideki yıllık büyüme hedefine ulaşılması konusunda gereken güvene ve kapasiteye sahip olduğuna dikkat çekti.

“ÇİN KALİTELİ ÜRÜNLERİN VE HİZMETİN İTHALATINI GENİŞLETECEK”

Çin’in dış ticaret politikasında sürekliliği ve istikrarı koruyacağını kaydeden Li, kaliteli ürünlerin ve hizmetin ithalatını genişleteceklerini duyurdu.

Dünya Ticaret Örgütü’nde (DTÖ) reform yapılmasına destek verdiklerini de dile getiren Li Keqiang, Çin’in uluslararası ekonomi ve ticaret kurallarının iyileştirilmesine katkı yaparak, ticarette ve yatırımda özgürlük ile kolaylığı ilerleteceğini sözlerine ekledi.