Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin-Almanya Hükümet İstişareleri’nin altıncı turuna bugün Beijing’den video konferans yöntemiyle Almanya Başbakanı Angela Merkel ile eşbaşkanlık etti.

Başbakan Li, mevcut uluslararası durumun karmaşık olduğuna ve dünyada derin değişiklikler meydana geldiğine işaret ederek, salgının henüz sona ermediğini ve korumacılığın var olmaya devam ettiğini belirtti.

Dünyanın önde gelen ekonomileri ve etkili ülkeleri olarak Çin ve Almanya’nın ise çok taraflılığı ve serbest ticareti her zaman desteklediğini kaydeden Li, iki tarafın açıklık, karşılıklı yarar ve kazan-kazan ilkeleri temelindeki iş birliği konusunda uluslararası topluma örnek oluşturması gerektiğini ifade etti.

Önümüzdeki yıl Çin ile Almanya arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıl dönümünün kutlanacağını hatırlatan Çin Başbakanı Li, ikili ilişkilerin sağlıklı gelişme eğilimini önümüzdeki 50 yıl içinde de korumak için iki ülkenin iş birliğine odaklanmasını, birbirine karşı samimi davranmasını, kazan-kazan ilkesine bağlı kalmasını ve dış müdahalelere karşı dirençli olmasını umduğunu dile getirdi. Li, bunun hem Çin ve Almanya’ya hem de dünyaya yarar getireceğine dikkat çekti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Çin-Almanya Hükümet İstişare mekanizması sayesinde diplomasi, ekonomi, ticaret, tarım, toplum, gıda güvenliği ve sürdürülebilir kalkınma alanlarında ikili iş birliğinin yeni bir genişliğe ve derinliğe ulaştığını ve bu mekanizmanın sürdürülebilmesini umduğunu dile getirdi.

Almanya ve Çin’in çok yönlü stratejik ortaklar olduklarını belirten Merkel, karşılıklı anlayışı daha da geliştirmek için Çin ile diyalog ve temasları sürdürmeyi arzuladıklarını kaydetti.