Çin Başbakanı Li Keqiang bugün Beijing’de Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov ile video konferans yoluyla bir görüşme gerçekleştirdi.

Li Keqiang görüşmede, Covid-19 salgınının meydana gelmesinden bu yana geçen süre içinde Çin ve Özbekistan’ın birbirlerine sürekli destek sağladıklarını, birbirlerinin ekonomik canlanmasına katkı yaptıklarını kaydetti.

Li Keqiang, Özbekistan ile liderlik katları arasındaki temasları yoğunlaştırmaya, karşılıklı siyasi güveni pekiştirmeye, çeşitli alanlarda gerçekçi iş birliğini güçlendirmeye ve ikili ilişkileri yeni düzeye taşımaya hazır olduklarını belirtti.

İki ülkenin ortak aşı üretimine destek sağlayacaklarına işaret eden Li Keqiang, Shanghai İş Birliği Örgütü (SİÖ) çerçevesindeki ve tarım gibi alanlardaki iş birliklerini kuvvetlendireceklerini sözlerine ekledi.

Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, ülkesinin ticaret, yatırım, enerji, kapsamlı bağlantı alanlarında Çin ile iş birliğini artıracağını ve SİÖ çerçevesinde koordinasyonu güçlendireceklerini söyledi.