Çin Başbakanı Li Keqiang bu sabah Pakistan Başbakanı İmran Han ile telefonda görüştü.

Li Keqiang, 21 Mayıs’ın Çin ile Pakistan arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 70. yıl dönümü olduğuna işaret ederek, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Pakistan Devlet Başkanı Arif Alvi’ye bir tebrik mesajı göndereceğini bildirdi.

Li, iki tarafın üst düzey  temasları sürdürüp stratejik değişimleri güçlendirdiğini, kazan-kazan iş birliğinin derinleştirildiğini ve her koşulda stratejik iş birliği ortaklığını koruyup geliştirdiklerini dile getirdi.

İki lider görüşmede Covid-19 salgını ile mücadelede küresel iş birliğini de ele aldı. Dünyanın ortak düşmanı Covid-19 karşısında uluslararası toplumun el ele mücadele vermesi gerektiğini vurgulayan Başbakan Li, Çin’in kapasitesi dâhilinde Pakistan’a destek vermeye hazır olduğunu dile getirdi.

Pakistan Başbakanı Imran Khan ise, iki ülke arasındaki üst düzey temasları koruyup stratejik iş birliğini pekiştireceklerini ve özellikle salgınla mücadelede iş birliğini derinleştireceklerini dile getirdi. Khan, ikili ilişkilerde yeni sonuçlar elde etmek için de Çin ile ortak çaba göstereceklerini söyledi.