Çin Başbakanı Li Keqiang, Pakistan Başbakanı İmran Han’la yaptığı telefon görüşmesinde, Pakistan’dan, Çinli personeli taşıyan araca yönelik saldırının faillerini bir an önce yakalayıp cezalandırmasını istediklerini belirtti.

Li Keqiang, Çinli personeli taşıyan araca düzenlenen saldırıdan sonra derhal yararlıları tedavi altına aldığı ve olay hakkında soruşturma başlattığı için Pakistan’a teşekkür etti. Li, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çinli çalışma grubu Pakistan’a vardı. Pakistan’dan, Çinli çalışma grubuna yardımcı olmasını ve olayı aydınlatmak için gereken her türlü yönteme başvurarak, saldırganları mutlaka cezalandırmasını bekliyoruz.”

İmran Han ise, kısa süre önce Pakistan’da yaşanan ve Çin vatandaşlarının can kaybına yol açan terör saldırısından dolayı Pakistan hükümeti ve halkı adına Çin hükümetine başsağlığı diledi. İmran Han ayrıca, Pakistan’ın olay hakkında yürüttüğü soruşturma ve diğer ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Pakistan’daki Çin vatandaşları ve kuruluşlarının güvenliğine büyük önem verdiklerine dikkat çeken İmran Han, Pakistan-Çin işbirliği projelerinin sorunsuz bir şekilde uygulanmasını güvence altına almak için güvenlik tedbirlerini sıkılaştırmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Çin’in Pakistan’ın Khyber Pakhtunkhwa eyaletinde yürüttüğü Dasu Hidroelektrik Santrali projesinde çalışan personeli taşıyan servis aracına önceki gün düzenlenen bombalı saldırıda 9 Çin ve 3 Pakistan vatandaşı yaşamını yitirdi, 39 kişi yaralandı.