Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Libya ziyareti kapsamında Başbakan Abdulhamid ed-Dibeybe ile başkent Trablus’ta bir araya geldi.

Tunus Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Dibeybe’nin “tarihi” olarak nitelendirdiği görüşmede ekonomi, sağlık, ulaşım ve eğitim başta olmak üzere çeşitli alanlarda ilişkilerin güçlendirilmesinin ve ortak öneme sahip bölgesel ve uluslararası meselelerde iki ülke arasındaki koordinasyonun önemi vurgulandı.

Görüşmede, ticaret odalarının aktifleştirilmesi ve iki ülke arasında çeşitli alanlarda yapılan anlaşmaların güncellenmesi ve yenilerinin imzalanması yönünde de uzlaşıya varıldı.

Dibeybe ve Said, Libya ile Tunus arasında yolcu ve ticari ürünlerin geçiş uygulamalarının kolaylaştırılması konusundaki samimi isteklerini ifade etti.

Görüşmede ayrıca, Mağrip halklarının çıkarlarına hizmet edecek dışişleri bakanları düzeyinde bir toplantı düzenleyerek Arap Mağrip Birliği’nin yeniden aktifleştirilmesinin gereği vurgulandı.

Libya Başbakanı Dibeybe, Said’in ziyaretinin iki ülke arasındaki iş birliğini daha da güçlendirmeye zemin hazırlayacağının altını çizdi.

Görüşmede Libya’da kaçırılan Tunuslu iki gazeteci Sufyan eş-Şurabi ve Nezir el-Katari’nin durumu da gündeme geldi. Said, senelerdir haber alınamayan gazetecilerin akıbetiyle ilgili gerçeklerin ortaya çıkarılması için çabaların yoğunlaştırılmasını istedi.

Dibeybe de gazetecilerin kaybolmasıyla ilgili gerçekleri ortaya çıkarmak için gereken her şeyi yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

Libya’da Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde şubat ayı başında gerçekleştirilen Libya Siyasi Diyalog Forumu’nda, Başkanlık Konseyi Başkanlığına Muhammed el-Menfi, Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanlığına Abdulhamid Dibeybe seçilmişti.

Tunus Cumhurbaşkanı Said, Libya’da BM öncülüğündeki yeni yönetimin göreve başlamasının ardından ülkeye gelen ilk devlet başkanı oldu.