Libya Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Abdullah el-Lafi, 24 Aralık seçimleri mevzuatına ilişkin siyasi tıkanıklık bulunduğunu belirterek, uzlaşı çağrısı yaptı.

Lafi, ülkede 24 Aralık’ta düzenlenmesi planlanan başkanlık ve parlamento seçimlerine ilişkin başkent Trablus’ta basın açıklaması yaptı.

Temsilciler Meclisi’nin (TM) çıkardığı iki ayrı seçim kanununa ilişkin “çok fazla belirsizlik” olduğunu söyleyen Lafi, “Seçim kanunları ve hukuki altyapı konusunda gerçek bir siyasi tıkanıklık var.” diye konuştu.

Tarafları mutabakata çağıran Lafi, “Seçimlerin bütünlüğünü sağlamak için siyasi taraflar arasında bir uzlaşıya varılması gerekiyor.” dedi.

Öte yandan, ülkede TM ile birlikte bir diğer yasama organı olan Devlet Yüksek Konseyi (DYK), seçim yasasının hazırlanması sürecinde DYK’nın da yetkisi olduğunu açıkladı.

DYK Başkanı Halid el-Mişri, Meclis’in bugünkü oturumunda yaptığı açıklamada, TM’nin başkanlık ve parlamento seçimleri kanunlarının Libya Siyasi Anlaşması (Suheyrat) ve Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına aykırı olarak çıkarıldığına işaret etti.

Mişri, “Bu yüzden DYK olarak, seçimle ilgili tüm yasaların hazırlanması ve Libya Anayasası’nın referanduma götürülmesi süreçlerine ortak olma hakkımızı savunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Libya’da seçimler için zaman daralırken, TM ve DYK’dan oluşan taraflar, başkanlık ve parlamento seçimlerinin hukuki altyapısını belirleyecek kanunda bugüne kadar uzlaşı sağlayamadı.

TM Başkanı ve ülkenin doğusundaki güçlerin lideri Halife Hafter’in siyasi müttefiki Akile Salih, ilk olarak 8 Eylül’de tek taraflı şekilde başkanlık seçimlerine ilişkin bir kanun çıkardığını açıklamıştı.

Salih’in Meclis’te oylamaya sunmadan ve DYK’ya başvurmaksızın çıkardığı bu kanun DYK tarafından reddedilmişti.

Son olarak TM, 4 Ekim’de tek taraflı çıkardığı bir diğer kanunla, parlamento seçimlerinin başkanlık seçimlerinden bir ay sonra yapılacağını duyurmuştu.

BM öncülüğündeki Siyasi Diyalog Forumu’nun Kasım 2020 toplantılarında, her iki seçimin de 24 Aralık’ta yapılmasına karar verilmişti.