Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, Devlet Yüksek Konseyi’nin yeni başbakanı seçmeye yönelik istişarelerden uzaklaştırıldığını duyurdu.

Seçimlerin planlandığı gibi 24 Aralık 2021’de yapılamaması ve Abdulhamid Dibeybe hükümetinin görev süresinin dolduğu yönündeki itirazlar nedeniyle ülkedeki siyasi çıkmaz devam ederken, Temsilciler Meclisi yeni başbakanın seçimine ilişkin şartları ve mekanizmayı istişare için oturum düzenledi.

Oturumda yapılan oylamada Devlet Yüksek Konseyi’nin yeni başbakanı seçme istişarelerine katılmasını 21 kişi kabul ederken, 30 kişi ise reddetti.

Meclis Başkanı Salih, oylamanın ardından yaptığı konuşmada “Meclis, Devlet Yüksek Konseyi’nin yeni başbakan için referans olmasını görmek istemiyor.” diyerek, Devlet Yüksek Konseyi’nin yeni başbakanı seçme istişarelerinden uzaklaştırıldığını bildirdi.

Devlet Yüksek Konseyi’nden ise henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Yerel kaynaklar, Meclis’teki oturum sırasında hükümet değişimi konusunda anlaşmazlık yaşandığını, milletvekillerinden bazılarının Dibeybe hükümetinin gitmesini savunurken, bazılarının ise görevine devam etmesini istediğini aktarmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun Kasım 2020’deki toplantılarında, ülkede devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılmasına karar verilmişti. Ancak Temsilciler Meclisi ve Devlet Yüksek Konseyi’nden oluşan taraflar, seçimlerin hukuki altyapısını belirleyecek kanunda uzlaşamadı. Hukuki sorunlar nedeniyle seçimler planlanan tarihte yapılamadı.