Libya’da Halife Hafter’in Nisan 2019’da başkent Trablus’a yönelik başlattığı saldırılara verdiği destek nedeniyle tutuklanan 108 milis, Zaviye kentinde düzenlenen resmi törenle salıverildi.

Kentteki bir stadyumda düzenlenen törene, Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Musa el-Koni, Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, İletişim ve Siyasi İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı Velid el-Lafi, Zaviye Ayan Meclisi üyeleri ve esirlerin aileleri katıldı.

Ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Hafter’in, 4 Nisan 2019’da yönetimi darbeyle ele geçirmek için başlattığı saldırıların ilk gününde, Trablus’un 50 km batısındaki Zaviye ve çevresinde saldırılara destek verdikleri için tutuklanan milisler, 2 yıl tutukluluğun ardından kentin önde gelenlerinin oluşturduğu Zaviye Diyalog Komisyonunun girişimiyle serbest bırakıldı.

Törenin açılış konuşmasında, tutukluların serbest bırakılmasının, şubat ayında göreve gelen Ulusal Birlik Hükümetinin ‘ulusal barışı ve birliği sağlama’ vizyonu çerçevesinde atılan bir adım olduğuna dikkat çekildi.