Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Libya’da istikrar ve barış sağlanmaması halinde Orta ve Doğu Akdeniz ile Sahel bölgesi ve Afrika’da barış olmayacağını ifade etti.

Emmanuel Macron, Elysee Sarayı’nda Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi ve yardımcısı Musa el-Koni ile görüştü.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Macron, Libya’nın istikrara kavuşması için Menfi ile pozitif diyalogları olduğunu ve çok iyi bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

Macron, Fransa’nın Libya’yı desteklediğini ve bu konuda bu ülkeye ve halkına borcu olduğunu belirtti.

Libyalıların istikrarlı bir ülkede yaşamaya hakkı olduğunu kaydeden Macron, “Libya’da istikrar ve barış sağlanmazsa, ülkenizi ve bölgeyi istikrarsızlaştıran terör örgütleri ve kaçakçılar ortadan kaldırılmazsa, Orta ve Doğu Akdeniz ile Sahel bölgesi ve Afrika’da barış olmaz.” ifadesini kullandı.

Macron, Libya’da ateşkesin sağlanması gerektiğini ve yıl sonunda seçimlerin yapılması gerektiğini söyledi. Bu konuda Fransa ve Avrupa’nın Libya’ya yardım edeceğini ifade eden Macron, bunun Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nde gündeme geleceğini aktardı.

Macron, Libya konusunda “Libya halkına hizmet eden ajanda” istediğini dile getirdi. Nijer, Çad ve Mısır cumhurbaşkanlarıyla Libya’yı görüşeceğini ifade eden Macron, 29 Mart’ta Fransa’nın Trablus Büyükelçiliğinin yeniden açılacağını belirtti.

Menfi ise Libya’nın siyasi sürecine destek veren ilk ülkelerden birinin Fransa olduğunu ifade etti. Menfi, Macron ile irtibat halinde kalacaklarını söyledi.

Macron ile Libya’nın istikrarını ve ateşkesi görüştüğünü aktaran Menfi, “İstediğimiz 24 Aralık’ta seçimleri düzenlemek.” dedi.

Koni de Libya konusunda Fransa’nın sayesinde Avrupa’nın desteğini aldıklarını kaydetti.