Libya’da 24 Aralık’ta yapılacak seçime kadar ülkeyi yönetecek Başkanlık Konseyi üyeliği için Libya Siyasi Diyalog Forumu’nda (LSDF) yapılan oylamada hiçbir aday, kendi bölgesinde yeterli çoğunluğu sağlayamadı.

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Destek Misyonu (UNSMIL) öncülüğünde İsviçre’de toplanan LSDF üyeleri, 24 Aralık’ta yapılacak seçimlere kadar ülkeyi yönetecek geçici yürütme otoritesinin başkanlık konseyi üyeliği için oy kullandı.

LSDF üyesi 74 kişinin oyladığı toplam 24 adayın hiçbiri, üç üyeli Başkanlık Konseyi’ne seçilmek için gerekli olan yüzde 70 oy oranını yakalayamadı.

Yeterli oranın sağlanamaması nedeniyle LSDF üyeleri tüm bölgelerden listelerin oluşturulacağı ikinci aşamaya geçti.

MİŞRİ 8, SALİH 9 OY ALDI

Batı Bölgesi adayları arasında yapılan oylamada Halid el-Mişri 8, İdris el-Kaid ile Muhammed Al Hafi 5’er, Selahaddin en-Nemruş 4, Abdurrahim Ali Muhammed el-Şeybani ile Abdurahman Muhammed Ebu el-Kasım el-Belazi 3’er, Usame Cuveyli, Esad Muhammed Zhayyo ile Selame Ibrahim el-Guveyyil 2’şer, Tarık Abdullah el-Aştar ve Abdullah el-Lafi de 1’er oy aldı.

Doğu Bölgesi’ni temsil eden adaylar arasındaki oylamada ise Akile Salih 9 oy alırken, Şerif el-Vafi’ye 6, Muhammed el-Menfi’ye 5, Muhammed Hasan Süleyman el-Bergasi’ye 2, Halid el-Saih’e ise 1 oy çıktı.

Güney Bölgesi için yapılan oylamada da Abdulmecid Gays Seyf el-Nasr 6, Ömer Mehdi Ebuşrida 5, Musa el-Koni 2 ve Ali Ebu el-Hucub 1 oy aldı.