Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda dün yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri’den (ABD) Litvanya ve Doğu Avrupa’da güvenliğin güçlendirilmesi için Litvanya’da ABD askerlerinin kalıcı olarak konuşlandırmasını istediklerini belirtti.

Reuters’in dünkü haberine göre, Gitanas Nauseda Almanya liderliğindeki uluslararası NATO muharip grubunun yeni rotasyonunu Litvanya’ya kabulünden sonra yaptığı konuşmada, “ABD’nin rotasyon askerlerini kalıcı olarak konuşlandırılabilmesini sağlamak için Litvanya ABD tarafıyla diyalog yapacaktır, bu tür girişim sadece NATO’nun Litvanya ve Doğu Avrupa’daki güvenliğini güçlendireceği gibi, NATO’nun bölgedeki caydırıcı gücünü de teşvik edecektir.” ifadelerine yer verdi.

NATO Genel Sekreter Vekili Mircea Geoana yaptığı konuşmada, “Diyalog ve diplomasiyle birleşen güçlü caydırıcılık ve savunma, Rusya’nın saldırgan söylemi ve kaba güce dayalı tavrıyla yeniden karşılaştığımız, yarışın giderek daha da arttığı bir dünyada ülkelerimizin güvenliğini sağlamak için kilit önem taşıyor.” diye konuştu. Geoana’ya göre NATO’nun doğu kesimindeki ilk asker yığınağı, ittifaka üye 30 ülkenin 20’sinin askerlerini kapsayan 5 bin kişilik bir güçten oluşuyor.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Grushko kısa süre önce yaptığı konuşmada, Rusya’nın ABD’yi NATO müttefiklerine destek sağlamak amacıyla, Avrupa’ya asker takviyesi yapmasından dolayı kınadığını söyledi. Glushko, bu girişimin sadece mantıksız değil, aynı zamanda baltalayıcı olduğunu ve askeri gerginlikleri daha da tırmandırabileceğinin altını çizdi.

2017’den bu yana NATO, Litvanya gibi Baltık ülkelerinde asker konuşlandırmaya başladı. 2019’dan bu yana ABD Litvanya’ya yaklaşık 500 askerden oluşan bir rotasyon birlik, silah ve donanım konuşlandırdı.

Halihazırda, ABD, İngiltere gibi NATO’ya üye birçok ülke Doğu Avrupa’da asker konuşlandırdıklarını açıkladı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg daha önce yaptığı bir konuşmada, NATO’nun NATO üyesi olmayan Ukrayna’ya muharip asker birlikleri göndermeyeceğini, ancak “NATO’nun Doğu Avrupa’daki askeri gücünü daha da güçlendirmeyi ve yabancı güçlerin NATO üyesi herhangi bir ülkeye saldırısını önlemeyi” göz önünde bulundurduğunu  belirtti.

Rusya daha önce Ukrayna sınırına 100 bin asker konuşlandırdı. ABD, Rusya’nın Ukrayna’yı “işgal etme” tehlikesinin bulunduğunu iddia etti. Rusya ise bu iddiayı defalarca reddetti ve NATO’nun faaliyetlerinin ulusal güvenliği tehdit etmesi nedeniyle, Rusya’nın ülke sınırında askeri seferberlik yürüttüğünü, dolayısıyla ABD’nin Rusya hakkındaki “işgal” iddiasına son vermesini istedi.