Xinhua

Britanya imparatorluğunun üzerinde güneş battı, ama Londra’da bazıları sömürgeci hayallerinden uyanmamış görünüyorlar.

Yurt Dışında Yaşayan Britanya Vatandaşları (BNO) denen pasaporta sahip olup da Hong Kong’da yaşayanlar yerleşim ve Britanya vatandaşlığı için başvurabilecekler. Sömürgeci bir düşüncenin yönlendirdiği böyle bir siyasi manipülasyon Çin’in içişlerine ağır bir müdahaledir ve ikili ilişkilerin üzerinde yeni etkileri olacak ve Britanya’nın kendi uzun döneli çıkarlarına daha fazla zarar verecektir.

Çin acil bir karşı önlem olarak BNO pasaportlarını pazar gününden itibaren geçerli bir seyahat belgesi ya da kimlik belgesi olarak kabul etmeyeceğini ve başka önlemler alma hakkını saklı tuttuğunu açıkladı.

BRİTANYA’NIN YENİ BNO POLİTİKASININ ARKASINDA EN AZ ÜÇ HESAP VAR

Britanya’nın Hong Kong’da yaşayanlara özel politikası Londra’daki bazı politika belirleyicilerin akıllarında inatla direnen modası geçmiş sömürgeci zihniyetini yansıtıyor. Bu kişiler 20 yıldan uzun bir süre önce Çin’e geri verilen Hong Kong’a karşı özel bir sorumlulukları varmış gibi davranıyorlar. Gerçek şu ki, Hong Kong’un geri verildiği andan itibaren Çin-Britanya Ortak Deklerasyonunda belirtilen Britanya ile ilgili bütün haklar ve yükümlülükler yerine getirildi.

Bu, o zamandan bu yana Britanya’nın artık Hong Kong üzerinde herhangi bir egemenliği, yetkisi veya “denetim” hakkı olmadığı ve Hong Kong halkına karşı sahip olduğunu iddia ettiği “tarihsel sorumluluğun” yanıltıcı olduğu kadar uydurma olduğu anlamına geliyor.

Açıkça, Britanya’nın yeni BNO politikasının arkasında en az üç hesap var; Hong Kong’dan gelecek ve Britanya’ya önemli ölçüde ekonomik faydalar sağlayabilecek göçmenlerden para kazanmak; Hong Kong’da daha fazla karışıklık ve bölünme tohumları ekmek ve Beijing’i Hong Kong’la ilgili konularda, özellikle ulusal güvenlik yasası konusunda taviz vermeye zorlamak.

LONDRA SÖMÜRGECİLİK SAPLANTISINDAN KURTULMALI

Geçen 2,5 yılda Londra tekrar tekrar Hong Kong’da karışıklıklar yaratmaya çalıştı. Bu Çin kenti, onların gözünde, bir jeopolitik araçtan başka bir şey değil. Hong Kong’da ulusal güvenliği koruma kanununun çıkarılması Çin hükümetin anayasal yükümlülüğüdür ve dünyanın en güçlü finansal merkezlerinden birinde istikrarı yeniden sağlamak için yapılan temel bir harekettir. Beijing doğru şeyi yapmaktan vazgeçmeyecek.

Hong Kong’da istikrarsızlığı körüklemekten ve Çin’in egemenliğine meydan okumaktan yarar sağlama stratejisini yapan Britanyalı politikacılar BNO taktiklerinden büyük bir “gurur duyuyor” olabilirler. Ancak, onlar ufak şeylerde hasis, büyük şeylerde müsriftirler. İki ülke arasında gerginlik yaratmak karşılıklı olarak faydalı iş birliklerini tehlikeye sokacak ve salgın sonrası ve Brexit sonrası dönemde ikili ilişkilerin geleceğine gölge düşürecektir.

Londra sömürgecilik saplantısından kurtulmalı ve Çin’in merkezi çıkarlarına karşı kışkırtmalardan vazgeçmelidir. Yüz kızartıcı bir geçmişe asılıp kalmak Britanya’nın bugünkü küresel anlamına yardımcı olmayacaktır.