Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD gündeminde hafta sonu Los Angeles kent merkezinde protestoların düzenlendiğini aktaran Ediz Tiyanşan, protestonun evsizler hakkında olduğu bilgisini verdi.

ABD genelinde evsizlerin sayısının pandemiden sonra artış gösterdiğini belirten Tiyanşan, “Los Angeles’taki evsizler rekor kırıyordu ancak pandemiden sonra sayışları 70 bine yaklaştı. Protestolar, önceki haftalarda evsizlerin zorla bölgelerinden uzaklaştırılması, çadırlarının kaldırılması gibi girişimlerden sonra başlamıştı. İnsanlar evsizlerin gidecek yeri olmadığını bunun biraz da şehrin suçu olduğunu söylüyor. Los Angeles’ta halk bazı konaklama seçeneklerinin yaratılması için yatırımlara yönelik oy vermişti. Bu seçimlerden sonra alınan kararlara rağmen milyonlarca dolarlık yatırımlara rağmen Los Angeles’ta yeterli sayıda evsizi barındıracak alan yapılamadı. Dolayısıyla evsizler ve aktivistler aslında şehir yetkililerini sorumlu tutuyor. Hafta sonu yapılan gösteriler sert geçti, diyebiliriz. Polis müdahalesiyle karşılaşıldı. Polis içinde gazetecilerin de bulunduğu geniş kitleleri gözaltına aldı. Şehir yetkilileri yeterli barınma alanı yapmadıkları gerekçesiyle devam eden bir yasal süreç de var. Davanın yargıcının sonuca yönelik kararlar alması bekleniyor. Evsizliğin başkenti olarak anılan Los Angeles’ta yakın bir tarihte bu konuda önemli değişiklikler göreceğiz.” dedi.

FLOYD DAVASINDA KRİTİK HAFTA

ABD’de infial uyandıran George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesi olayında açılan davanın bu hafta görüleceği bilgisini veren Ediz Tiyanşan, Floyd olaylarının seçim sonuçlarına bile etki etmiş olabileceğini ifade etti.

Floyd’un ölümünden sorumlu olan polis memuru Derek Chauvin’ın ikinci ve üçüncü derece cinayetle suçlandığını bildiren Tiyanşan, “Öncelikle bir jüri seçiliyor davalarda. 12 kişiden oluşan jüriden her birinin suçlu bulması halinde kişi suçlu bulunuyor. Dolayısıyla jürinin çok seçilmesi çok önemli bir süreç davalarda. Yargıçlar bazen günler ve haftalar harcayabiliyor tarafsız bir jüri seçilmesi için. Bu davanın jürisinin de seçilmesi aylar sürdü diyebiliriz. Bu hafta da tüm dikkatler bu dava üzerinde olacak.” diye konuştu.

ABD MÜTTEFİKLERİNE KARŞI HAREKETE GEÇTİ

ABD’de Türkiye’yi de yakından ilgilendiren bir açıklama yapıldığını vurgulayan Ediz Tiyanşan, ABD’nin ticaret temsilcisi Katherine Tai’ın Türk ürünlerine vergi gelebilir açıklamasında bulunduğunu dile getirdi.

Açıklamada Türkiye’nin yanı sıra Avusturya, İngiltere, Hindistan gibi başka ülkelerin de yer aldığını aktaran Tiyanşan, “Bunun sebebi ise bu ülkelerin Türkiye de dâhil olmak üzere ABD şirketlerinin dijital servislerine yönelik vergi uygulamalarında bulunmuş olması. Şimdilik verilmiş bir karar değil bu yapılan açıklamada önümüzdeki süreçte vergi uygulanabilir, deniyor. ABD yönetimi bu konuları uluslararası kuruluşları kullanarak ele almak istediklerini belirtmişti, önümüzdeki süreçte OECD ülkeleri arasında yapılacak görüşmelerde bu konuların belirlenmesi bekleniyordu, o nedenle biraz sürpriz oldu, diyebiliriz. Bu zamana kadar Biden yönetiminin bu zamana kadar uyguladığı yöntemlerle eşleşiyor aslında. Biden yönetimi havuç ve sopa yöntemini uyguluyor. Bu açıklamadan anlayacağınız OECD ülkeleriyle yapılacak toplantı olumlu geçmezse bu ciddi olarak ABD yönetimi tarafından dillendiriliyor. Facebook, Google, Amazon gibi şirketleri içine alan dev şirketler Avrupa’da çok ciddi vergi ve yaptırımlara tabi tutulmuştu. Bunun en önemli örneğini Fransa’da görmüştük. ABD aynı şekilde Fransa’ya karşı dijital alanda 1,3 milyar dolarlık daha katı vergiler tehdidini de devam ettiriyor. Bu son açıklamalardan anlayacağımız, Trump yönetiminin aksine yeni göreve gelen yönetim tek taraflı olarak yaptırımlar uygulamaya geçmediği ancak görünen o ki, yalnızca Çin ve Rusya değil pek çok müttefiki olarak gördüğü ülkeyi de ABD menfaati söz konusu olduğunda sert bir rekabetle karşısına almaya hazır görünüyor.” değerlendirmesinde bulundu.