Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, ülkesinin güneyinde 2006 yılından bu yana bir ilk olan İsrail’in hava saldırılarının bölgedeki tansiyonu yükseltme amacı taşıdığını belirtti.

Lübnan Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Avn, İsrail’in 2006 yılından bu yana Lübnan’ın güneyindeki köyleri ilk defa hava saldırılarıyla hedef aldığını ifade etti.

Bunun, Lübnan’a ve Lübnan’ın egemenliğine yönelik sürdürülen tehditler doğrultusunda “tansiyonu düşmanca yükseltme niyetlerine işaret ettiğini” savunan Avn, İsrail’i caydırmak ve Lübnan’a yönelik devam eden saldırılarını durdurmak için Birleşmiş Milletler’e (BM) şikâyet etme adımının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Avn, söz konusu saldırıların Lübnan’ın güneyindeki güven ve istikrarı doğrudan tehdit ettiğine dikkati çekerek, yaşananların aynı zamanda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 1701 sayılı kararının açıkça ihlali anlamına geldiğini kaydetti.

İsrail ordusu, 4 Ağustos’ta Lübnan’dan ülkenin kuzeyine 3 roket atıldığını, bunlardan ikisinin İsrail’de açık alanlara, diğerinin ise Lübnan topraklarına düştüğünü açıklamıştı.

Buna karşılık Lübnan tarafına top atışları gerçekleştiren İsrail ordusu, gece saatlerinde de Lübnan’ın güneyindeki kırsal alanlara hava saldırıları düzenlemişti.