Lübnan’da hükümeti kurmakla görevli eski Başbakan Saad el-Hariri’nin, Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın kabinenin üçte birinin kendi partisinden olması konusunda ısrarı nedeniyle sonuca ulaşamadıklarını belirttiği basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanlığından yazılı açıklama yapıldı.

Hariri’nin, Avn’ın 21 Mart Pazar günü kendisine gönderdiğini ifade ettiği listeye atfen, Cumhurbaşkanı’nın, sadece hükümetin oluşturulmasında izlenecek yöntemle ilgili bir yazı gönderdiğine değinilen açıklamada, herhangi bir ismin yer almadığı listede Cumhurbaşkanı Avn’ın kabinenin üçte birini talep etmiş olduğu anlamı taşımadığı savunuldu.

“Hariri’nin sözleri ve üslubunun şaşırtıcı olduğu” ifade edilen açıklamada, “Hükümeti kurmakla görevli Başbakan’ın bugün infial içinde, 9 Aralık 2020’de hükümeti kurduğunu ancak eksikleri olduğu için Cumhurbaşkanı’nın onayından geçmediğini açıklaması üzücüdür.” ifadesine yer verildi.

HARİRİ’NİN BASIN OFİSİNDEN YANIT GELDİ

Ofisten yapılan açıklamada, Hariri’nin hükümeti kurmakla görevlendirilmesinden bu yana gerçekleştirdiği her görüşmede Cumhurbaşkanı Avn’ın, kabinenin üçte birini kendi partisine (Hristiyan Özgür Yurtsever Hareketi) tahsis etmede ısrar ettiği ve bu durumun artık tüm Lübnanlılar tarafından bilindiği belirtildi.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Avn’ın gönderdiği listeyle Cumhurbaşkanlığı Genel Müdürlüğünün gönderdiği listenin aynı olmadığı ve bunun kabul edilemez olduğu kaydedildi.

Hariri de Twitter hesabından, Cumhurbaşkanı’nın gönderdiği listeyi paylaştı ve bunu Lübnanlıların aklına saygı duyduğundan yaptığını dile getirdi.

Hariri’nin paylaştığı listede, 6’sını Avn’ın belirlediği, 18 bakandan oluşan bir hükümet listesi görülüyor. Listede bakanlıklara gelecek isimler yer almıyor.