Lübnan ile İsrail arasındaki tartışmalı deniz sınırının belirlenmesine yönelik gerçekleştirilen beşinci tur görüşmeleri yaklaşık 5 saat sürdü.

Lübnan resmi ajansı NNA’da yer alan haberde, Lübnan ve İsrail’i temsil eden heyetlerin, ülkenin güneyinde konuşlu Birleşmiş Milletler (BM) Geçici Görev Gücü (UNIFIL) karargâhında dolaylı müzakerelere devam ettiği aktarıldı.

BM himayesinde ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arabuluculuğunda bugün gerçekleştirilen beşinci turun yaklaşık 5 saat sürdüğüne işaret edilen haberde, Lübnan heyetinin, uluslararası denizler hukuku doğrultusunda ülkenin deniz sınırlarını korumaya odaklandığı ifade edildi.

Haberde ayrıca, müzakere oturumunun yapıldığı saatlerde havada ve denizden yoğun güvenlik tedbirlerinin alındığına dikkat çekildi.

Öte yandan Lübnan Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Mişel Avn, UNIFIL karargâhındaki oturumda Lübnan’ı temsil eden heyeti başkent Beyrut’ta kabul etti.

Cumhurbaşkanı Avn, heyetten gelişmeleri dinledikten sonra uluslararası hukuka dayalı Lübnan’ın ulusal çıkar ve istikrarı ile doğal kaynaklarını koruyacak çözüm isteyen müzakerelerin sürdürülmesi yönündeki tutumlarını sürdürme talimatı verdi.

Bu arada ülkenin güneyinde müzakerelerin sürdüğü gündüz saatlerinde, Lübnan’ın karasularındaki haklarını koruma talebiyle başkent Beyrut’taki Şehitler Meydanı’ndan bir gösteri düzenlendi.