Lübnan ordusu, ülkede giderek derinleşen ekonomik krizin askeri ve diğer kurumların çöküşüyle sonuçlanabileceği uyarısında bulundu.

Lübnan Genelkurmay Başkanı Joseph Avn, Fransa’nın girişimiyle Birleşmiş Milletler’in (BM) himayesinde çevrim içi gerçekleştirilen “Uluslararası Lübnan Ordusuna Destek Konferansı”nda konuştu.

Ülkedeki mevcut ekonomik krizin yakın zamanda çözüleceğine dair bir işaret göremediklerini dile getiren Avn, “Lübnan’da kötüleşen ekonomik ve mali durum askeriyenin de aralarında yer alacağı kurumların çökmesine yol açar. Dolayısıyla ülke tümüyle güvenlik açısından açıkta kalmış olur.” dedi.

Vatandaşın güvenini kazanan ordunun görevini sürdürebilmesi için daha çok desteğe ihtiyacı olduğunu aktaran Avn, yerel para biriminin yaşadığı değer kaybı nedeniyle hâlihazırda yaklaşık yüzde 90 oranında maaşında düşüş yaşanan ordu mensuplarının sabırla görevlerini sürdürdüklerini anlattı.

Genelkurmay Başkanı Avn, Lübnan’ın içinden geçtiği bu hassas dönemin aşılması için ordu başta olmak üzere güvenlik kurumlarının desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Zeyne Aker de Lübnan’ın istikrarı ve güvenliğinin garantisi olan ordunun yalnız bırakılmaması gerektiğini söyledi.

Lübnan’ın talebi üzerine Fransa’nın girişimi ve BM’nin himayesinde çevrim içi düzenlenen konferansa, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 20’den fazla ülke katılım gösterdi.