Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta, ülkenin içinde bulunduğu krizden çıkarılması için siyasi yapının dışından geçici hükümet kurulması talebiyle gösteri düzenlendi.

Devrimciler ve Anayasa muhafızları gibi grupların çağrılarıyla Beyrut’un doğusundaki ed-Devra bölgesindeki gösterilere katılanlar, “Hepiniz bu ülkenin utanç kaynağısınız gidin.”, “Çözüm geçici hükümette.” yazılı pankartlar taşıdı, “Özgür kişi devrime çağırır.”, “Halkım devrimcidir.” şeklinde sloganlar attı.

Gösteri sonunda okunan açıklamada, özgür halk iradesinin yönetimin tüm oluşumlarından kurtularak, sosyal ve ekonomik çöküşün durdurulması, yargının adaleti tesis edebilme gücü ve şeffaflığa yeniden kavuşması hedefiyle, siyaset dışı hükümeti dayatmak için ivedilikle bir dizi eyleme geçileceği belirtildi.

Sistemin dışından geçici hükümetin dayatılmasının kaçınılmaz olduğu kaydedilen açıklamada, kurulacak hükümetin yargı bağımsızlığı, yeni seçim kanunu çıkarma ve ülkede seçim kurulu oluşturma imkanlarına, istisnai yetkilere sahip olması gerektiği ifade edildi.