Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yüzlerce kişi, yaşanan ekonomik krize ve hayat pahalılığına tepki amacıyla gösteri düzenledi.

Lübnan Komünist Partisi’nin çağrısıyla Merkez Bankasının önünde toplanan göstericiler başkentin göbeğindeki Hükümet Sarayı’na doğru yürüdü.

Barınma, sağlık ve eğitim hizmetlerinin sağlanması yönünde dövizler taşıyan göstericiler, “Bu vatan işçilerin” ve Kapitalist sistem düşsün” şeklinde sloganlar attı.

Komünist Parti Başkanı Hanna Garib gösteride yaptığı açıklamada, demokratik ve laik bir devlet inşa edilmesi ve mevcut siyasi sisteme alternatif ulusal bir koalisyon kurulması çağrısında bulundu ancak söz konusu koalisyonun mahiyetine ilişkin ayrıntılı bilgi vermedi.

Ekonomik buhranın sorumlularından hesap sormak için sokağa indiklerini belirten Garib, “Ülkeyi yönetmekten aciz olanlar görevi bırakmalıdır.” dedi.

Lübnan’da 4 Ağustos 2020’de Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamanın ardından istifa eden hükümetin yerine yenisinin bir türlü kurulamamasından kaynaklanan siyasi ve buna ek olarak ekonomik kriz nedeniyle son dönemde gösterilerde artış yaşanıyor.