Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Ma Zhaoxu, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) istihbarat teşkilatları tarafından Covid-19 virüsünün kaynağına dair hazırlanan raporla ilgili açıklama yaptı.

Ma, ABD’li istihbarat teşkilatlarının hazırladığı sözde raporun tamamen siyasi ve sahte bir rapor olduğunu belirtti. Raporun bilimsellik ve güvenilirlikten yoksun olduğunu kaydeden Ma, ABD’nin Çin’i karalamaya çalıştığını, Çin’in buna kesinlikle karşı çıktığını ve ABD nezdinde ciddi girişimde bulunduğunu vurguladı.

Ma, ABD’nin bilimsel sonuçları ve gerçekleri görmezden gelerek, siyasi manipülasyonda ve ilgili araştırmada istihbarat teşkilatlarını kullanmada ısrar etmesinin amacının, virüsün kaynağı konusundaki sorumluluğunu Çin’e yüklemek ve virüsün kaynağına dair araştırmaları siyasileştirmek olduğunu kaydetti.

ABD’nin Çin’i virüsün kaynağına ilişkin çalışmalarda şeffaflıktan ve iş birliğinden uzak olmakla suçlamasının tamamen asılsız olduğuna işaret eden Ma, Çin’in virüsün kaynağı konusunda dünya çapında yürütülen bilimsel iş birliğine aktif olarak katıldığını ve iki defa Dünya Sağlık Örgütü’nden uzmanları Çin’e davet ederek araştırmalar yürüttüğünü hatırlattı. Ma, Çin’in bilimsel araştırmalara katılmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Virüsün kaynağına ilişkin araştırmalarda şeffaflık, sorumlu tavır ve iş birliğinden uzak olan tarafın ABD olduğuna işaret olan Ma, ABD’nin, uluslararası toplumun Fort Detrick’deki laboratuvar ile yurt dışındaki 200’den fazla biyoloji laboratuvarı hakkındaki şüphelere cevap vermeyi reddettiğini ve gerçekleri saklamaya çalıştığını ifade etti.

Ma, “ABD’ye bir kez daha, küresel çapta Covid-19 virüsünün kaynağına ilişkin yürütülen çalışmalarda iş birliği ortamına zarar veren ve salgınla mücadelede küresel dayanışmayı bozan girişimleri derhal durdurma, bilimsel araştırma ve iş birliği yoluna dönme çağrısında bulunuyoruz.” dedi.