Macaristan 4 Haziran’da bir daha “tek oyla veto hakkını” kullanarak Avrupa Birliği’nin (AB) Hong Kong açıklamasının yayınlanmasını engelledi. Son 2 ayda Macaristan Hong Kong açıklamasını engellemek için 3 kez veto hakkı kullandı.

Macaristan hükümetinin basın ofisinden yapılan açıklamada, AB’nin Çin’i hedef alan yaptırımlarının anlamsız, küstah ve zararlı olduğu belirtildi.

Açıklamaya göre, AB Çin’le ilgili birçok açıklama yayınlamıştı, ancak hiçbir açıklama etkili olmadı, bu nedenle yeni bir açıklamaya gerek olmadığı belirtildi.

Bundan önce AB’ye üye 27 ülkenin dışişleri bakanları Filistin ile İsrail arasındaki gerginlik üzerine çevrim içi toplantı düzenlendi, ancak İsrail’i destekleyen Macaristan’ın veto hakkını kullanması üzerine AB içinde birleşik bir tutum oluşturulamadı.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, 31 Mayıs’ta Guiyang kentinde Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’yle bir görüşme yaptı.

Szijjarto, Çin Medya Grubu’na verdiği demeçte, Avrupa Parlamentosu’nda alınan Çin-Avrupa yatırım anlaşmasının onayı için müzakereleri “dondurma” kararına değindi ve bunun Avrupa’nın çıkarlarına uygun olmadığına dikkat çekti.

Szijjarto, ülkede Çinli aşı üreticisi Sinopharm’ın aşılarının üretiminin yapılacağını, 2022 yılının sonuna kadar ülkenin ihtiyacının karşılanacağını duyurdu. Szijjarto, ülkesine stratejik avantaj getirmesinden ve aşı sağlamasından dolayı Çin’e teşekkür etti.