Mali Başbakanı Choguel Kokalla Maiga, Fransa’yı ülkenin kuzeyindeki ayrılıkçı gruplara yardım etmek ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerini Mali’ye karşı kışkırtmakla suçladı.

Başbakan Maiga, Fransa ve Danimarka ile gerilimi ve Rusya ile iş birliğini değerlendirdi.

Maiga, Fransa’nın, tüm uluslararası finans kuruluşlarındaki temsilcileri aracılığıyla Mali’ye yönelik kalkınma projelerini engellemeye çalıştığını söyledi.

Fransa’nın Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) üzerinde de etkisi olduğuna işaret eden Maiga, “Ne zaman ECOWAS zirvesinin yapılacağı belli olsun nedense Fransız yetkililer hemen tarih vererek alınacak yaptırım kararlarından bahsediyor. Bu da bize zirvede alınacak kararlar konusunda Fransa’nın ECOWAS ülkelerinin liderlerinden daha fazla bilgi sahibi olduğunu düşündürüyor.” dedi.

Maiga, 9 Ocak’ta düzenlenen ECOWAS zirvesinin tarihini ve alınacak yaptırımları Fransa’nın neredeyse zirveden bir ay önce açıkladığını ifade etti.

Fransa’yı askeri iş birliği anlaşmalarını ihlal etmekle de suçlayan Maiga, Fransa’nın ülkenin kuzeyindeki askeri üssü Mali devletine bildirmeden terk etmeye karar verdiğini anımsattı.

Maiga, o zaman Fransa’nın askeri üs kurmasına olanak tanıyan iş birliği anlaşmasını gözden geçirme kararı aldıklarını dile getirdi.

ECOWAS’ın Mali ile ilgili kararları, Fransa ve Avrupa medyasında yazılıp çizilenleri dikkate alarak vermesine de şaşırdıklarını kaydeden Maiga, Mali’deki mevcut yönetimin dünyada son 20-30 yıldaki gelişmeler ışığında, tarihten dersler çıkararak durumu analiz ettiğini söyledi.