Beijing 2022 Kış Olimpiyatları’nda 18 heyette sadece bir sporcu yer alıyor. Maltalı snowboard sporcusu Jenise Spiteri, onlardan biri. Ancak tek kişi olsa da kış olimpiyatlarında yalnız değil.

Snowboard Kadınlar U-Skill Eleme Turnuvası’nın ilk eleme turunda Jenise Spiteri, bir hata yaptı ve tüm hareket setini tamamlayamadı. Ancak morali bozulmadı. Jenise Spiteri, cebinden bir kırmızı fasulye ezmesi çöreğini çıkarıp yedi. İkinci turda 25,25 puan alarak hareket setini tamamladı.

Jenise Spiteri, 22 oyuncu arasında sondan ikinci sırada yer almasına ve finali kaçırmasına rağmen, büyük bir başarı elde etti.

Jenise Spiteri duygularını şöyle aktardı:

“İlk turda biraz gergindim ve sonra yere düştüm. Ancak ikinci turda Beijing Kış Olimpiyatları’ndaki ilk tam set hareketimi tamamladım! Malta’dan kış olimpiyatlarına katılan tek atlet olarak ülkemi ve halkımı gururlandırmak ve herkese başarımı göstermek istiyorum.”

Jenise Spiteri’nin annesi bir patenci ve babası bir kaykaycıydı. Çocukluğundan beri patenle uğraşan Jenise Spiteri 18 yaşında  snowboard yapmaya başladı. Birçok insan ona çok geç olduğunu söyledi. Jenise Spiteri hızla profesyonel bir kaykaycı olmaya karar verdi ve dünya çapında eğitim yerleri aradı.

Jenise Spiteri kış mevsimlerinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Colorado ve Maine eyaletlerinde antrenman yaptığını, sonbaharlarda Oregon dağlarına gittiğini ve diğer sezonlarda Yeni Zelanda, Avustralya veya İsviçre’ye gittiğini ifade etti.

Diğer insanlardan ortalama 15 yıl geç snowboard sporuna başladığını dile getiren 29 yaşındaki sporcu Jenise Spiteri, 11 yıllık sıkı çalışmasının ardından kış olimpiyatları rüyasını gerçekleştirdi. Jenise Spiteri, herkese azimli oldukları ve zorluklara göğüs germeye istekli oldukları sürece hiçbir zaman geç olmayacağını gösterdi.

Tek başına Beijing Kış Olimpiyatları’na gelmesine rağmen Jenise Spiteri Çin’de yalnız olduğunu hissetmiyor.

Jenise Spiteri, Çin’de tanıştığı herkesin çok cana yakın olduğunu ve Beijing Kış Olimpiyatları Köyü’ndeki her gönüllüyü çok sevdiğini, onların çok yardımcı olduğunu anlattı. Jenise Spiteri, Çin halkının kış olimpiyatlarını düzenlemesinden ve bunun bir parçası olmaktan gurur duyduğunu kaydetti.

Elbette Jenise Spiteri, Çin yemeklerini çok seviyor ve yayın sırasında bir kırmızı fasulye ezmesi çöreğini yedi.

Jenise Spiteri, her öğünde iki kırmızı fasulye ezmesi çöreği yediğini ve bu çöreğin onun en sevdiği Çin yemeği olduğunu aktardı.

Çok sayıda Çinli internet kullanıcısı internette Jenise Spiteri’ye destek verdi ve “Çalışkan ve sevimli kız, sen zaten mükemmelsin” diye yorum yaptı.