Doç. Dr. Cüneyt Dirican, faiz artışını pas geçen ABD Merkez Bankası’nın (Fed) mart ayında alacağı kararın belirsizliğini koruduğunu söyledi. “Fed dünyadaki gelişmelerin gerisinde kalıyor” eleştirisinin dünya ölçeğinde yapıldığını belirten Dirican, enflasyonun bir süre daha yüksek seyredeceğini belirtti.

CRI Türk’te Mehmet Kıvanç’ın hazırlayıp sunduğu Manşet programına katılan İstanbul Arel Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cüneyt Dirican, Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin ekonomistlerle yaptığı toplantıdan notları paylaştı:

“KDV ile ilgili bir sadeleştirme çalışması yapılıyor. Bu öne çıkan başlıklardan biriydi.”

Dirican, toplantının genel atmosferine ilişkin şunları kaydetti:

“Sayın Bakan şöyle bir cümle sarf etti: Aynı düşünmek zorunda değiliz. Aynı şeylere inanmak zorunda değiliz. Ama günün sonunda hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyız. İyiyi de kötüyü de hep beraber yapacağız. Bu toplantılarda biz ortak akla ulaşmaya çalışıyoruz.”

3 BAŞLIKTA YENİ YÖNELİM

Türkiye Ekonomi Modeli çalışmasına ilişkin üç başlıkta tartışma yürütüldüğünü kaydeden Dirican, şunları aktardı:

“TL’nin özendirilmesi ki, Merkez Bankası’nın sunumunda da bununla ilgili atıf yapıldı. ‘Liralaşma’ diye yeni bir kavram da ortaya atıldı. Yatırım kredileri, proje kredilerinin öne çıkartılması ki, KGF ile ilgili yakında bir aksiyon alınacağı söylendi. Diğeri de yatırım ortamının iyileştirilmesi. Orada da Londra’ya yakın dönemde bir ziyaret yapılacağı söylendi. Sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la da yapılan toplantıda gelen önerilerden bir tanesiydi bu. Günün sonunda bu modeli dışardaki insanlara iyi bir şekilde anlatmanız lazım diye. Sanırım bu dikkate alınmış.”

“Enflasyonun bir süre yüksek seyredeceği gerçeği önümüzde duruyor” diyen Dirican, ekonomi yönetiminin de bu gerçeği kabul ettiğini ve buna göre plan yaptığını not etti.

FED’DEN “BEKLENEN” FAİZ ARTIŞI

Doç. Dr. Cüneyt Dirican, Fed faiz kararını ise şöyle değerlendirdi:

“Fed faiz artırmadı. Fed Başkanı Jerome Powell’dan enflasyon yüksek seyredecek şeklinde bir cümle de gelmedi. Beklentileri hâlihazırda ABD’de 7 olan enflasyonun 2,6 olarak şekilleneceği yönünde. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise ne faiz artırmaktan ne de enflasyondan bahsediyor. Fed’den bu anlamda daha da bir adım ötedeler. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) enflasyonu kabulleniyor olması, böyle bir olgunun farkında olduğunu beyan ediyor olması bana sorarsanız Fed’den ve ECB’den daha tutarlı bir yaklaşım.”

Fed’e yönelik eleştirilerin arttığını belirten Dirican, mart ayında faizlerle ilgili belirsizliğin sürdüğünü bildirdi:

“Muhammed el Erian dünyada çok takip edilen ekonomistlerden. El Erian ‘Fed dünyadaki ekonomik gelişmelerin gerisinde kaldı.’ diyor. Fed’in bu toplantıda faizleri artırması gerekirdi. Küresel piyasaların beklentisi martta artıracakları yönündeydi. Powell’da orayı işaret etti ama marta geldiğimizde ne olacağını bilmiyoruz.”