Spor Hikâyeleri’nin bu haftaki konuğu Eskişehir Veteran Masa Tenisçileri Spor Kulübü Derneği Başkanı Şenel Altun’du.

Aynı zamanda emekli jeoloji yüksek mühendisi olan Altun, her yaştan insanın çok rahatlıkla oynayabileceği sporu, masa tenisini anlattı.

Masa tenisiyle lise yıllarında tanışan, üniversite yıllarında da tenise devam eden Altun, iş hayatına başladıktan sonra ara spora vermek zorunda kalmış. 40 yıl sonra masa tenisiyle yolunun tekrar kesiştiğini vurgulayan, birçok turnuvada madalyaları bulunan Altun’la söyleşimizden öne çıkanlar şöyle:

2016’DA DERNEĞİMİZİ KURDUK

“Yeniden masa tenisi oynamaya başladıktan sonra maç yaptığım arkadaşlarıma, ‘Biz de dernek kuralım, turnuvalar düzenleyelim.’ önerisinde bulundum. Meğer arkadaşlarım da dernek kurmayı düşünüyorlarmış. Arkadaşlarımla birlikte bu işi üstlendim ve 2016’da derneğimizi kurduk. O yıl Türkiye çapında Eskişehir’de birinci turnuvamızı düzenledik ve 4 yıl arka arkaya gerçekleştirdik. Pandemi nedeniyle geçen yıl gerçekleştiremedik. Bir aksilik yaşanmazsa bu yıl da 18-19 Eylül tarihlerinde Türkiye genelini kapsayan turnuva düzenleyeceğiz. Katılmak isteyen herkes www.eskisehirvmtd.org.tr adresinden müracaat edebilir.

SPORUN RUHUNDAN ANLAYAN YÖNETİCİLERE İHTİYAÇ VAR

Dönemin Eskişehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Hüseyin Aksoy’a buradan teşekkür etmek istiyorum. Turnuva düzenlediğimizde bizlere gerek salon tahsis etmede gerekse masa temin etmede her zaman yardımcı olmuş, ‘Siz yeter ki spor yapın, gerekirse bu salonları sabaha kadar açık tutarız. Biz spor için varız.’ ifadelerini kullanmıştı. Görevde kaldığı sürece salon kirası alınmadı. Bizlere böyle yöneticiler lazım. Ne yazık ki, Hüseyin Bey’den sonra tayin edilen Gençlik Spor Müdürü’nden aynı desteği göremedik. Bunun yanında dönemin Federasyon Başkanı Oktay Çimen’e de destekleri nedeniyle teşekkür etmek istiyorum. Bizim derdimiz sporu geniş kitlelere yaymak.

SPORA BAKIŞ AÇISI OLUMSUZ, ÖNCELİKLE BU ZİHNİYETTEN KURTULMALIYIZ

Ülkeyi spordan çok da anlamayan insanlar yönettiği için maalesef masa tenisini spordan kabul etmiyorlar. Çin başta olmak üzere Avrupa ülkelerine bakın, 5 yaşından itibaren çocuklara masa tenisi öğretiliyor. Yeter ki, insanlar spor yapsın istiyor, bu ülkeler. Bizde ise masa tenisi bodrum katlarına sıkıştırılmış durumda. Spor yapmak isteyenleri çeşitli bahanelerle engelliyorlar. Öncelikle bu zihniyetin kırılması gerekiyor. Aksi takdirde sporun ilerlemesi çok zor.

HİÇ OLMAZSA YÜRÜYÜN

Spor insanı diri tutar. Sağlığım izin verdiği sürece spor yapmaya devam edeceğim. Devlet için çok iyi bir vatandaşım. Kolay kolay ilaç kullanmam, doktorun yolunu bilmem. Emekli olduktan sonra bir köşeye çekilmeyin. Spor yapın, hiç olmazsa yürüyün, diyorum.

MASA TENİSİ HER YAŞA HİTAP EDEN BİR SPOR

Masa tenisi her yaşın sporu. Sakatlanma ihtimali çok düşük. Yorucu olsa da oynanması çok kolay, maliyeti yok denecek kadar az. Vücudunuzun neredeyse tüm kaslarını çalıştıran bir spor. Masa tenisi oynarken topu takip etmek zorundasın. Dolayısıyla beyni çalıştıran, doktorların alzaymıra karşı önerdiği bir spor. Ayrıca oynarken ciddi bir efor sarf ediyorsunuz, terlediğiniz için de vücuttan toksitleri atıyorsunuz. Doğal olarak sağlıklı oluyorsunuz. 

ENGEL TANIMAYAN BİR SPOR

Masa tenisini herkese tavsiye ediyorum. Kolları olmayan sporcular tutun da tekerlekli sandalyeye mahkum engellilere kadar herkes oynayabilir, masa tenisini. Özetle masa tenisi engel tanımayan bir spor. 

ÖLÜMÜ BEKLEMEK YERİNE SPOR YAPIN

Yurt dışında katıldığım turnuvalarda yaşı 90’ın yaşında üzerinde 5 sporcuya şahit oldum. 80 yaş üzerinde kadınların oynadığını gördüm. Türkiye’deki turnuvalarda da aynı şekilde. Hem tatile geliyorlar ülkemize, hem de sporlarını yapıyorlar. Çok hoşuma gitti. Bizde ise masa tenisini oynayan kadın sayısı çok az. Sayı parmakla gösteriliyor adeta.

Bizlere bu fırsatı verdiğiniz için arkadaşlarım ve derneğim adına CRI grubuna teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.”