CRI Türk Dış Haberler Servisi

Amerikalı iş insanı Elon Musk’ın sosyal medya devi Twitter’ı 44 milyara satın alması tartışmaları beraberinde getirdi. Musk’ın Çin’deki yatırımını anımsatan The New York Times gazetesi muhabiri Mike Forsythe sosyal medya platformunda Beijing yönetiminin etkisinin artacağını öne sürdü. İletinin Amazon’un kurucusu Jeff Bezos tarafından yeniden dolaşıma sokulması dikkat çekti. Bezos daha sonraki açıklamalarında Musk’ın Çin’deki yatırımları ile Twitter arasında bir denge bulabileceğini savundu.

264 milyar doları aşan serveti ile dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki ticaret konulu anlaşmazlıklarının zirveye çıktığı 2019 yılında Shanghai kentinde Tesla fabrikasını açmıştı. Fabrikanın açılmasından yaklaşık bir yıl kadar sonra dünyadaki Tesla üretiminin yarısı Shanghai’ya kayarken, Elon Musk yaptığı açıklamada insanları Çin’e giderek gerçekleri yerinde görmeye teşvik etti.

TARTIŞMALARIN TEMELİNDE SİNOFOBİ YER ALIYOR

Dünyanın en zengin ikinci kişisi olan Bezos da dâhil olmak üzere Amerikan kamuoyundaki Twitter tartışmasının jeopolitik biçim alması Çin’de de yakından takip ediliyor. Çin’in İngilizce yayın yapan Global Times gazetesi konuyla ilgili haberinde Beijing yönetiminin son tartışmalar vesilesiyle hedef haline getirilmesinin ardında iki temel neden olduğunu vurguladı.

Bezos gibi şahsiyetlerin Pentagon ile kurduğu ticari ilişkiler nedeniyle “Çin tehdidi” konusundan vazgeçmediği mesajını veren Global Times bu sayede şirketler ya da kişilerin kazançlarını devam ettirebildiğinin altını çizdi. Gazete “Çin karşıtlığının” ikinci nedeni olarak ise “Sinofobiyi” işaret etti. “Çin’i her yönüyle sorun haline getirmek bir Amerikan hastalığı” başlığını taşıyan yazıda şunlar kaydedildi:

“Amerikan toplumunda yaygın olan Sinofobi, 1980’lerde ve 1990’larda hüküm süren “Japonofobi” den temelde farklı değildir. Her iki durumda da ABD, kendi rekabet avantajını sağlamak için herhangi bir şekilde baskı altına almaya çalıştığı rakip arıyor. Buna karşın hikâyenin sonu farklı olacak. Washington’un Çin’i Japonya’yı Plaza Anlaşması imzalamaya zorladığı şekilde alt etmesinin hiçbir yolu yok. Çinliler safsatalara inanmazlar ve biz kötü güçlerden korkmuyoruz. Tehditlere ve zorlamalara asla boyun eğmeyeceğiz.”

KARAKTERLER DAHA UZUN VE DÜZELTMEYE AÇIK MI OLACAK?

Amerikalı milyarder Musk döneminde Twitter’ın siyasi işlevi kadar tartışılan diğer husus ise sosyal medya platformunun teknik değişimi olacak. Musk’ın ilk etapta 280 olan karakter sayısını daha da yukarı çekmesi ve paylaşımlar üzerinde düzeltme yapmaya izin vermesi bekleniyor. Zira Musk, daha önce Twitter üzerinden bu konuda bir anket düzenlenmiş ve katılımcılar ezici çoğunlukla gönderilerin düzenlenmesini imkân tanınmasını talep etmişti. 

Elon Musk’ın ayrıca ifade özgürlüğü kapsamına mavi tik özelliğini herkese açması ve bu sayede bilgisayar tabanlı botları tespit etme projesi dikkat çekiyor. Bu adım nasıl hayata geçeceği belirsizliğini korurken, uluslararası basının hemfikir olduğu husus Musk döneminde yaşanacak köklü değişimler. İngiltere’nin önde gelen yayın organlarından The Spectatör konuyla ilgili makalesinde şu satırlara yer verdi:

“Sansürsüz diyaloglara izin verme taahhüdü, Twitter’ı çok daha ilginç bir yer haline getirecek. Msuk Twitter’ı şimdiki yönetimden daha iyi yönetebileceğine de inanıyor. Diğer sektörlerde tozu dumana katma konusunda başarılarla dolu sicili göz önüne alınırsa, ona karşı bahse girmek cesurca bir adım olurdu. Bu nispeten kolay hedefler, fevkalade ahmakça tepkilere neden oldu.  Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasına getirilen itiraz, dizginlerin bir kişinin elinde olmasından ziyade o kişinin farklı görüşlere sahip olmasından kaynaklanıyor olabilir.”