Yönetmen, senarist ve yapımcı Fatih Özcan’ın ödüllü, ilk uzun metraj filmi “Mavzer”, seyircilerle buluşmaya hazırlanıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle, TRT’nin ortak yapımcılığında çekilen filmin oyuncu kadrosunda Serhat Kılıç, Ozan Çelik, Seda Türkmen, Burçak Dilekli, Ahmet Aydın ve İbrahim Kalkan yer alıyor.

Özcan, ilk kez yönetmenlik koltuğunda oturduğu ve Orta Anadolu’da geçen bir hikayeyi anlattığı “Mavzer”in hikayesini, çekim aşamasını, festival yolculuğunu ve vizyon beklentisini anlattı.

Daha önceki yazdığı senaryolarda kendisine hep “Bunu nasıl çekerim?” diye sorduğunu belirten Özcan, yönetmen olmayı, kendi senaryosunu çekmeyi her zaman düşündüğünü söyledi.

Özcan, “Mavzer”in kendi doğduğu ve büyüdüğü coğrafyaya ait izler taşıdığına işaret ederek, “Amcalarımdan, babamdan, annemden dinlediğim hikayeleri bir araya getiren bir hikaye formatı üzerine çalıştım ve Mavzer böyle ortaya çıktı. Ben film izlemeyi kitap seçmeye benzetiyorum. Mesela her gün 50 bin tane kitap yayınlanır ama nitelikli kitapların çoğunluğu birçok kişi tarafından bilinmez. Seyircinin film seçmesini de bu yönden değerlendiriyorum.” diye konuştu.

“MAVZER 25 ŞUBAT’TA VİZYONA GİRECEK”

Özcan, oyuncuların tamamının zorlu kış şartlarına rağmen olumsuz bir tavırda olmadığına işaret ederek, çekimler öncesi oyuncularla ciddi bir hazırlık dönemi geçirdiklerinin bilgisini verdi.

Oyuncu performansları açısından çok memnun kaldığını da belirten Fatih Özcan, şunları anlattı:

“Festival sürecinde film, pandemi dönemine denk geldi. Saraybosna Film Festivali’nde dünya prömiyerini yaptı. Avrupa’daki birçok festivalde gösterildi. Festivallerin çoğu online oldu. Türkiye’de Boğaziçi, Adana ve birkaç film festivalinden ödüller aldı. Çok güzel de geri dönüşler aldım. Yapmak istediklerimi fark eden meslektaşlarımla filmi konuşmaktan büyük haz aldım. Benim yapmak istediğim şeylerden bir tanesi kameranın doğru mesafede durmasını sağlamaktı. Bunun görünmesi beni memnun etti. Mavzer 25 Şubat’ta, ilgilisinin daha çoğunlukta olduğu büyükşehirlerde vizyona girecek.”

Genç yönetmen, üzerinde çalıştığı 2 farklı projenin olduğunu da sözlerine ekledi.

“Mavzer”, 5. Boğaziçi Film Festivali’nde Bosphorus Film Lab Working Progress kategorisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü’ne, 7. Boğaziçi Film Festivali’nde ise TRT Ortak Yapım Ödülü’ne değer görüldü.