CGTN / Ian Goodrum

Geçen ay, iki dünyada yaşıyormuşum gibi hissettim. Görebildiğim, duyabildiğim, kendi gözlerimle ve kulaklarımla dokunabildiğim bir dünya vardı. O dünyada, 2022 Kış Olimpiyatları sırasında Beijing’de yaşıyordum ve işler oldukça iyi gidiyor gibi görünüyordu. Ara sıra Olimpik “balon” içindeki bir mekânın veya otelin yanından geçerdim ve hiçbir şeyin yanmadığını veya herhangi bir acil durumda görünmediğini fark ederdim. Ama sonra, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) medyasının dünyası vardı. Oyunlar hakkında konuşma biçimlerine göre, şehrin ortasında bir nükleer bombanın patladığını düşünürdünüz. Böyle bir tüten krater bulunamazdı, ancak ve konuşmalar şikayet ayini gibi devam ederdi.

Sezonun en büyük spor etkinliğine davet edildiğinde kişisel olarak hakarete uğradığını hisseden öfkeli gazetecilerin şikâyetlerinin sonu yoktu.  Herhangi bir potansiyel saldırıda hiç bir şey göz ardı edilmedi, çılgınca popüler maskot Bing Dwen Dwen bile kendini çok fazla zamanı olan açgözlü bir medya sınıfının hedefinde buldu. Oyunlar sırasında “distopya” kelimesi çokça atıldı. Ülkenin bir umutsuzluk ve sefalet ülkesi olarak gösterilmesine izin verdiği için bu, Çin ile uzaktan yakından ilgili herhangi bir hikâye yazarken kurumsal basının en sevdiği terimdir. Okuyucunun ülkeyi ziyaret etmeyi veya farklı düşünmeyi bile aklından getirmemesi gerekir. Tabii ki, biri gerçekten Çin’e gelip burada yaşayan insanlarla konuşursa, onlarca yıldır kafalarına kazıdıklarının aslında bir sürü saçmalık olduğunu görebilirler. O kadar “distopik” ki bu, gerçeğin ve gerçeğin hakemi olarak kendi kendini atayan bir medya için kabul edilemez.

ÇİN SALGINI KONTROL ALTINA ALDI

Bunun en kötü çıkışmasını, Beijing’in geri kalanını potansiyel olarak Covid-19 ile gelen uluslararası personelden koruma amaçlı katı protokolleri açıkladığında gördük. Bir ülkenin virüsü kollarını açarak karşılamaktansa halkına ölümcül bir virüs bulaşmasını önlemek isteyebileceği fikri karşısında adeta dehşete kapıldılar. Çin’in Covid-19 politikasının herhangi bir Batılı haberinde olduğu gibi, küçük bir azınlık üzerindeki olumsuz etkileri, Çin’in yaklaşımının kurtardığı yüz binlerce, bazı tahminlere göre milyonlarca hayat hariç tutularak vurgulanıyor.

Çin’in salgın kontrolü söz konusu olduğunda gerçekler gündeme getirilmiyor çünkü bunlar “otoriter rejim” boyunduruğu altındaki bir halkın siyasi olarak etkili imajına uygunsuz olacak. Eğer konuya bakan kişi 1,4 milyar insanın yaşadığı bir ülkede 5 binin altındaki kümülatif ölüm oranını, vücut sayılarını yüksek altı rakamlarda gören daha küçük nüfuslarla karşılaştırmak için durursa, rakamlar kendileri için konuşur.

Fakat daha ayrıntılı bir bakış için konuya yakınlaşırsak, bize Olimpiyat politikasının ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Kentin sağlık komisyonuna göre, Beijing yaklaşık iki haftadır Olimpiyat “balonu” dışında yeni yerel vakalar görmedi. Bu süreç oyunların neredeyse tamamı. Bunun anlamı, bir pandeminin ortasında büyük bir uluslararası spor etkinliğine ev sahipliği yapan ve sınırlama protokollerinde neredeyse hiç yayılma veya çatlak görmemiş 20 milyon kişilik bir şehir. Bu muazzam bir başarı ve doğal olarak basının hiç ilgisini çekmedi. Robot barmenler hakkında şikayet etmekle veya tam koruyucu donanıma sahip personelden onlara bedava yemek sunmaya cüret etmekle meşguller. Ne kadar yorucu bir deneyim olmalı…

OLİMPİYAT POLİTİKASI ETKİLİ OLDU

Geçen ay Olimpiyatlarda her köşeden yayılan sayısız kötü niyetli karalama örneği var. Bunların her birini numaralandırmak bu yayın organının bant genişliğini tüketecektir; Eileen Gu’ya (Gu Ailing) yöneltilen hakaretlerin hacmi tek başına sunucu odasını işgal ederdi. Ama buna şaşırmış gibi yapamayız. Bazıları yıllardır ilk kez Çin’e dönen, düşman taraflı bir basın birliği, bıçakları mümkün olan her yere sokma şansının tadını çıkaracaktı. Beijing onlara uyum sağlamak için ne yaptı ya da yapmadı, bu aziz gerçeği ve Oyunları olumsuz bir ışıkla boyamak için anlatıcılar her fırsatı değerlendireceklerdi. Aynen öyle de yaptılar.

Öyle olsa bile, Çin’in virüs önleme alanındaki performansında olduğu gibi, sonuçlar kendileri için konuşuyor. Şehir, herhangi bir nesnel önlemle başarılı olan bir Olimpiyatı tamamlıyor. Bol miktarda ilham verici hikâye ve atletik parlaklık anları getiren sıfır emisyonlu, sıfır enfeksiyonlu bir gösteriydi. Dünyadaki tüm sızlanmalar bunu değiştirmeyecek, ancak bazı insanlar kesinlikle denemeye devam edecek.