Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Güney Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) gitmek için yola çıkan binlerce göçmeni, Joe Biden’ın ABD Başkanlığına seçilmesiyle ABD’nin kapılarını göçmenlere açtığı yönünde yanlış bir algıya kapılmamaları yönünde uyardı.

Meksika Devlet Başkanı Obrador, yaptığı açıklamada, Joe Biden’ın ABD’nin mevcut göçmen politikalarını değiştirme kararını memnuniyetle karşıladığını ancak söz konusu kararın onaylanmasının ve uygulanmasının zaman alacağını belirtti.

Obrador, göçmenlerin, Biden’ın bu kararını yanlış anlayarak ABD’nin kapılarını açtığı yönünde bir izlenime kapıldıklarını ifade etti. Meksika lideri, göçmenleri, kendilerine yasal statü sağlama vaadinde bulunan insan kaçakçılarına inanmamaları konusunda da uyardı.

Göçmen ve uyuşturucu kaçakçıları için geçiş noktası haline gelen Tamaulipas eyaletinde bulunan yanmış 19 cesede işaret eden Obrador, hükümetin Orta Amerika’dan gelen göçmenleri ülkenin güney sınırında durdurma kararındaki haklılığına vurgu yaptı.

Obrador, “Eğer onlar (göçmenler), Meksika’ya girip dağılırlarsa, onlara göz kulak olamayız ve kendilerini organize suçların elinde bulurlar, tehlikedeler.” dedi.