CGTN

Çin’in telekomünikasyon devi Huawei şirketinin CFO’su Meng Wanzhou, Kanada’da yaklaşık üç yıl yasa dışı şekilde gözaltında tutulmasının ardından dün serbest kaldı ve Çin hükümetinin charter uçağıyla bugün Çin’e döndü.

Meng Wanzhou, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Adalet Bakanlığının iade talebini geri çekmesiyle cuma günü Kanada’daki ev hapsinin sona ermesinin ardından yaptığı açıklamalarda Çin ile Kanada halkına, medyasına ve hükümetlerine teşekkür etti. Ulu bir devletin vatandaşı olmaktan gurur duyduğunu söyleyen Meng Wanzhou, Çin Komünist Partisi (ÇKP) liderliğinde Çin halkının dev bir ekonomik ve sosyal ilerleme kaydettiğine tanık olduğunu belirtti.

Meng Wanzhou, Çin’in 1 Ekim Ulusal bayramı için de tebrik mesajı ileterek, “Vatanımın doğum günü kutlu olsun! Eve dönüş yolu engebeliydi ama bu yol dünyanın en aydınlık yolu.” ifadelerini kullandı.

“Son üç yılda hayatım alt üst oldu. Bir anne, bir eş ve bir şirket yöneticisi olarak benim için yıkıcı bir zamandı ama hayatımda paha biçilmez bir deneyimdi” diyen Meng Wanzhou, şöyle konuştu:

“Dünyanın dört bir yanındaki insanlardan aldığım tüm iyi dilekleri asla unutmayacağım. Dedikleri gibi, zorluk ne kadar büyükse, büyüme de o kadar büyük olur.”

Meng Wanzhou, iade davası ve Çin’e dönüşüyle ilgili duygularını anlatan bir bildiri yayınladı. Çin’e ve son üç yılda onu destekleyen herkese minnettarlığını dile getiren Meng Wanzhou, güçlü bir Çin’in desteği olmadan özgürlüğünü kazanamayacağını söyledi.