Almanya Başbakanı Angela Merkel, geçen hafta Brüksel’de yapılan Avrupa Birliği (AB) Zirvesi’nde destek bulmamasına rağmen Rusya-AB zirvesi yapılmasının faydalı olacağını söyledi.

Berlin’de Alman ve Fransız vekillerle yapılan görüşme sırasında konuşan Merkel, kendisinin önerdiği Rusya-AB zirvesinin sadece Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e siber saldırıların verimli ilişkiler için zemin oluşturmayacağını söylemek için değil, birkaç konuda faydalı olacağını belirtti.

Merkel, “Bu konuları sadece kendi aramızda konuşmaktansa Rusya Devlet Başkanı’nın dikkatine sunmanın ve böyle bir zeminde verimli ilişki olamayacağını söylemenin daha iyi olacağını düşünüyorum.” dedi.

AB liderleri, Brüksel’deki zirvede Polonya ile Baltık ülkelerinin itirazları nedeniyle Berlin ve Paris’in Rusya-AB zirvesi yapılması önerisini geri çevirmişti.

Cuma günkü açıklamasında AB ile Rusya arasında zirve düzenlenmesine yönelik bir anlaşmaya varılmadığını belirten Merkel, Avrupa’daki liderlerin daha fazla cesaret göstermesi gerektiğini kaydetmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Brüksel’le iş ilişkileri geliştirmekle ilgilendiğini, AB’nin Rus liderin katılımıyla bir zirve gerçekleştirilmesi fikrine karşı çıkmasını üzüntü ile karşıladıklarını ifade etmişti.

Kaynak: Sputnik Türkiye