Helenistik dönemin günümüze kadar korunmuş yapılarından Mersin’deki Uzuncaburç Antik Kenti, özel olarak hazırlanan proje çerçevesinde 2 bin 300 yıllık tarihini yansıtacak şekilde restore edilecek.

Silifke ilçesinin 30 kilometre kuzeyinde yer alan antik kent, bugünlere kadar korunan sütunlu caddesi, tapınakları, anıtsal çeşmeleri ve tiyatrosuyla yılın her döneminde tarih meraklılarının ilgisini çekiyor.

Helenistik Çağ’da Olba (Ura) Krallığı’nın ibadet yeri olan antik kent, ziyaretçilerini ilk olarak 7 metre yüksekliğindeki “Tören Kapısı” ile karşılıyor.

Kapının ardından tarihi çeşmesi görülen antik kentte, geniş bir avluda yer alan ve 36 büyük sütunla çevrili olan Zeus Tapınağı’na ulaşılıyor.

Uzuncaburç’ta, yaklaşık 1900 yıl önce Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş olan 3 bin kişi kapasiteli antik tiyatro da yer alıyor.

Bizans döneminin ardından 1071’de Türklerin Anadolu’ya girmesiyle Türk çağının başladığı antik kente, şehrin sembolü yüksek burçtan dolayı “Uzuncaburç” adı veriliyor.

Arkeolojik çalışmaları Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu başkanlığındaki ekip tarafından antik kent için hazırlanan, Kültür ve Turizm Bakanlığınca da kabul edilerek 2021 yatırım programına alınan restorasyon ve rölöve çalışmalarının bu yıl başlaması planlanıyor.