Gazeteci İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Metropoll araştırma şirketinin, “Türkiye’nin Nabzı Ocak 2022” anketinin sonuçlarına değinen Özçelik, şöyle konuştu:

“Ankette katılımcılara ‘Türkiye, dış ilişkilerinde Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) mi, yoksa Rusya ve Çin’e mi öncelik vermelidir?” sorusu yöneltildi. Bu soru çok önemli bir soru. Çünkü Türkiye’de son dönemde ciddi değişikler yaşanıyor. Verilen yanıtlar da dikkat çekici. Eskiden kimse anketin sonucuna bakmaya ihtiyaç duymazdı. Herkes ‘ABD ve AB’ yanıtını verecek diye düşünürdü ama bu sefer farklı bir şey var. Ankette ‘Türkiye, dış ilişkilerinde Rusya ve Çin’e öncelik vermelidir ’diyenler yüzde 39,4 ile çoğunluğu oluştururken, ‘AB ve ABD’ye öncelik vermelidir’ diyen katılımcıların oranı ise yüzde 37,5 oldu. Yani Türkiye’de eğilim artık ‘Rusya ve Çin’e yönelelim’ şekline dönmüş vaziyette. Bu ankette partilerin eğilimi de araştırılmış. Millet İttifakı’nı oluşturan partilerde ABD ve AB yönelim öne çıkmış durumda. Ankette AK Partililerin yüzde 49,4’ü, MHP’nin yüzde 50,7’si Rusya ve Çin ilişkilerini önceliyor.

Öte yandan Aydınlık gazetesi bu anketi uzmanlara yorumlatmış. Türkiye-Rusya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Milletvekili Murat Baybatur, ‘Türkiye son dönemde tek kutuplu bir dünya ile değil, Rusya ve Çin’le de Avrupa ile de iş birliğini geliştiriyor. Rusya ve Çin’le ilişkilerimizin gelişmesi önemli.’ diyor. Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Koray, ‘Yapılan araştırmanın sonuçları milletimizin kendi deneyimleri ile öğrenmeye devam ettiğini gösteriyor. Türkiye’nin zorluklardan çıkışında ABD ve Avrupa’dan hayır yok. Halkımız bunu fark ediyor.’ derken, Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin, ‘Yapılan araştırma sonuçları dünyanın gidişatına uygun. Eskiden bu tür araştırmalarda genellikle Batı önde olurdu. Soğuk Savaş döneminin de etkisiyle Rusya ve Çin düşmanlığı yerleştirilmişti. Halk bu etkiden kurtulmuş görünüyor.’ ifadelerini kullandı. Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Hasan Ünal ise, ‘Türkiye’de ABD karşıtlığı yükseliyor. Bunu her alanda görmek mümkün. ABD’nin yaptıklarına kızgınlık ve bıkkınlık var. Yapılan araştırmada ortaya çıkan sonuç Türkiye’nin genel gidişatına uygun. Türk insanı dünyanın gidişatı konusunda çok duyarlı ve bilinçli. Dünyada ekonomik, askeri, siyasi ağırlığın Batı’dan Doğu’ya doğru kaydığının farkında. ABD ve AB’nin eski gücünü kaybettiğini de görüyor.’ dedi.”

PARİS’TE NORMANDİYA FORMATINDA GÖRÜŞMELER YAPILACAK

Doğu Avrupa’daki gelişimlerden söz eden İsmet Özçelik, “Kremlin’den Reuters haber ajansına bilgi veren bir kaynak, Rusya, Ukrayna, Fransa ve Almanya’dan siyasi danışmanların Paris’te Ukrayna’nın doğusundaki gelişmelerle ilgili Normandiya Formatı’nda’ görüşmeler yapacaklarını söyledi. Kaynak, Rusya’nın Başmüzakerecisi Dmitry Kozak’ın müzakerelere katılacağını da bildirdi. Kozak, ocak ayının başlarında, toplantının bu ayın sonuna kadar yapılacağını söylemişti. Ukrayna’nın Başmüzakerecisi Andriy Yermak’ın Danışmanı Mikailo Podolyak, Paris’te bir toplantı planlandığını doğruladı. Ancak Reuters’a ilk tarihin 26 Ocak olduğunu belirtti. Anladığım kadarıyla tarih konusunda yayın organlarında farklı açıklamalar var. Bu toplantıda çıkacak sonuçlar özellikle Avrupa’nın tavrı açısından önemli olacak. Bu arada ABD’nin Kiev Büyükelçiliği, 90 ton askeri malzeme taşıyan bir nakliye uçağının Kiev’e iniş yaptığını açıkladı. ABD Rusya ile Ukrayna konusunu görüşüyor ama tavrını da süründürüyor. Bir anlamda Kiev’i kışkırtan bir politika izliyor.” diye konuştu.

RUSYA’DAN OLİMPİYAT AÇIKLAMASI

İsmet Özçelik, 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları ile ilgili Rusya’dan yapılan açıklamalar için de şunları söyledi:

“Bloomberg’de Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Olimpiyatlar esnasında Ukrayna konusunda olayların olmaması için ricada bulunduğu yönünde haberler yer aldı. Biraz garip bir haberdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da ‘Sahte haber değil bu. İlgili Amerikan istihbarat servislerinin enformasyon alanında özel operasyonu’ olarak nitelendirdi. Zaharova, ‘Amerikan medyasına bakılırsa Rusya’nın çoktandır ‘saldırması’ gerektiğini anlıyorum. Fakat biz hiçbir türlü ‘saldırmıyoruz’. Ve onların mantığına göre şu an, aynı Amerikan medyasının Washington’ın talimatıyla bir süredir çamur attığı Çin’deki Olimpiyatlar, bunu yapmak için harika bir an gibi görünüyor. Bloomberg iki konuyu birleştiriyor ve ateş ediyor, fakat ıska geçiyor. Çünkü şimdi herkes, Çin’deki Olimpiyatlar sırasında kimin saldırgan eylemlerde bulunmaktan hoşlandığını hatırlayacak.’ ifadelerini kullandı.”

KKTC’DE ERKEN SEÇİM YAPILDI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) yapılan erken genel seçim sonuçlarını da değerlendiren Özçelik, “Cumhuriyet Meclisi’nin 50 üyesini belirlemek amacıyla düzenlenen erken genel seçimde resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Rauf Denktaş’ın kurucusu olduğu Ulusal Birlik Partisi (UBP) oyların yüzde 40,6’sını alarak birinci parti oldu. Bu sonuçlara göre UBP’nin 25 milletvekili var. Batı politikalarını savunan Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) 19, Demokrat Parti 3, Yeniden Doğuş Partisi 2, Halkın Partisi’de 1 milletvekili var. Seçim sonrası bir koalisyon gözüküyor.” diye konuştu.

ERMENİSTAN CUMHURBAŞKANI SARKİSYAN İSTİFA ETTİ

Özçelik, Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan’ın da istifa ettiğini hatırlatarak, “Türkiye ve Ermenistan ilişkilerinin iyiye gittiği bir süreç yaşıyoruz. Böyle bir ortamda da Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ın istifası dikkat çekici oldu. Sağlığının olumsuz etkilendiğini belirten Sarkisyan, ‘Uzun süre düşündüm ve dört yılın ardından cumhurbaşkanlığı görevinden istifa etme kararı aldım. Bu karar duygusal değil, belli bir mantık çerçevesinde alınmıştır.’ ifadesini kullandı. Şimdi bu istifa içeride bir istikrarsızlık yaratır mı? ve Türkiye-Ermenistan ilişkileri bundan etkilenir mi? soruları akla geliyor. Şu anda bir şey söylemek zor ama Kafkaslarda istikrarsızlık isteyenlerin faaliyetlerinin devam edeceği anlaşılıyor.” açıklamasında bulundu.