Mevlana ve ailesinin 794 yıl önce Konya’ya gelişi, gerçekleştirilen yürüyüşle temsili olarak canlandırıldı.

Selçuk Üniversitesi öncülüğünde düzenlenen “Hazreti Mevlana Hoşgörü Yürüyüşü” ile Mevlana ve ailesinin Konya’ya gelişi temsili olarak canlandırıldı.

Spor Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Baykan, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzbaş öncülüğünde öğrenciler ve kentteki sporcular, Alaeddin Şehitlik Anıtı’ndan Mevlana Müzesi’ne kadar yürüdü.

Prof. Dr. Metin Aksoy, buradaki konuşmasında, bütün dünyaya en çok ihtiyaç olan dönemde yeniden hoşgörünün hatırlatılması adına bu yürüyüşü gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bu etkinliğin kendileri için büyük bir anlam ve önem taşıdığını vurgulayan Aksoy, “Hassas bir konu olan hoşgörüyle ilgili özellikle küresel dünyanın içinde bulunduğu durumu da değerlendirerek hoşgörünün ne kadar da kıymetli bir anlayış ve kavram olduğunu bir kez daha gördük. Hazreti Mevlana’nın huzurunda kendisinin mesajını bütün Türkiye’ye ve dünyaya tekrar hatırlatma fırsatı bulduk. Farkındalık oluşturması adına gerçekleştirilen program bizler için çok önemli.” diye konuştu.