Gazeteci İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Özçelik, Ukrayna krizindeki son gelişmeleri ve dünyaya yansımalarını değerlendirdi.

İsmet Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Ruslar ağır ilerliyor. Bunun da bir plan dâhilinde olduğu anlaşılıyor. Kritik noktalara atış yapıyorlar ve şehir savaşlarına pek girmemeye özen gösteriliyor. Dün TV kulesi vuruldu ve Ukrayna televizyonları yayın yapamaz oldu. Böyle bir manzara var. Bölgedeki göç devam ediyor. Özellikle yabancılar, Türkiye’ de dâhil olmak üzere vatandaşlarını çekmeye çalışıyor. Polonya ve diğer ülke sınırlarına da yönelik göç sürüyor.

Bu arada psikolojik harekât tüm boyutlarıyla sürüyor. Sanki dünya çapında Rusya’ya karşı bir psikolojik harekât başlatılmış gibi bir hava var. Çok sayıda yalan haber mevcut. Özellikle sosyal medyadaki haberler konusunda vatandaşlarımıza daha dikkatli davranmalarını öneriyoruz. Çünkü buradaki bilgilerin çoğu doğru olmayabiliyor.

“EKONOMİK YAPTIRIMLAR PEŞ PEŞE GELİYOR”

Batı ülkelerinden silah sevkiyatı sürüyor. Öte Yandan Birlemiş Milletler Genel Kurulu’nda (BMGK) acil oturumda İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Barbara Woodward, kürsüde Ukraynalı Nazi iş birlikçilerinin ‘Slava Ukrayni’ (Yaşasın Ukrayna) sloganını attı. Görüntüler İngiltere’nin BM temsilciliği hesabından paylaşıldı. Bu işin nereye gittiğinin de bir göstergesi.

Rusya’ya karşı ekonomik yaptırımlar peş peşe geliyor. Rusya da ekonomik yaptırımlara karşı hazırlıklı olduğunu bildirdi. Öyle gözüküyor ki, bu ortaya çıkan durum dünyada önümüzdeki yılarda yepyeni bir ödeme şeklini gündeme getirecek.

Türkiye’nin tavrı konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gerçekten ilginç açıklamalar geliyor. İktidara yakın kaynaklardan yapılan açıklamalar da var. Ukrayna konusunda televizyonlarda yapılan yorumların kendi tutumlarını yansıtmadığı ifade ediyorlar. Bu dikkat çekici bir durum. Şu anda birçok haber kanalında tamamen tek yanlı bir propaganda yürüyor.

Fransa, Ukrayna krizinde aktif davranmaya çalışıyor. Kremlin’den Putin-Macron görüşmesine ilişkin açıklama yapıldı. Putin’in görüşmede sorunun çözümüne yönelik 3 şart öne sürdüğü belirtildi. Bunlar; Ukrayna’nın tarafsız kalması, Rusya’nın kırımdaki egemenliğinin tanınması, Ukrayna’nın silahsızlanması ve Nazilerden arındırılması.

TÜRKİYE’NİN YAPTIRIMLARA TAVRI

Türkiye’nin yaptırımlara uyup uymayacağı konusu çok kritik. Çünkü Türkiye’den birçok kesim bu kararı bekliyor. Özellikle turizmciler bu sorunun bir an önce çözülmesini bekliyorlar. Sebze ve meyve üreticileri, tekstilciler, sanayiciler de yine bekliyorlar. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavukoğlu mecliste gelişmeleri aktaracak. Muhtemelen yaptırımlar ile ilgili tavrını da açıklayacak. Zaten bakan Çavuşoğlu daha önce yaptığı açıklamada da ‘Prensip olarak yaptırımlara katılma taraftarı değiliz.’ demişti. Bu da birçok kesimi rahatlattı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, askeri harekatlarına ilişkin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) örnek verdi. Lavrov, ‘Kuzeyde KKTC tek taraflı olarak ilan edildi. Kimse diyaloğun parçası olduklarını inkâr etmiyor.’ dedi. Kıbrıs konusunun bu noktaya gelmesi ilginç oldu. Lavrov, Donetsk ve Lugansk’ı tanıma yönünde aldıkları kararı anlatırken bu ifadeyi kullan ve KKTC’yi örnek gösterdi. Rusya’nın bu tavrı Türkiye açısından son derece önemli. Lavrov’un bu tavrı ise Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde rahatsızlık yarattı.

BRENT PETROLÜN VARİL FİYATI 110 DOLARIN ÜSTÜNE ÇIKTI

Ukrayna krizi sonrası Brent petrolün varil fiyatı 110 doların üstüne çıktı. Bu Batı için çok ciddi bir sorun. Özellikle petrol konusunda dışa bağımlı olan ülkeleri ciddi biçiminde etkileyecek. Doğal gaz fiyatları da yükseliyor. Öte yandan OPEC + grubu toplantısı yapılacak ve petrol piyasasındaki son gelişmeleri değerlendirecekler. Bu toplantı öncesi de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile bir görüme gerçekleştirdi. Rusya’nın büyük bir petrol üreticisi ve ihracatçısı ülke olduğunu düşünürsek bu son derce kritik bir görüşme oldu.

Münih Filarmoni Orkestrası’nın Rus şefi Valery Gergiev, görevden alındı. Bu iş gerçekten çok tehlikeli bir noktaya doğru gidiyor. Batı’da yaşanan şey tamamen ırkçı bir noktaya doğru ilerliyor. Rus öğrencilere ve Rus sanatçılara karşı bir şeyler yapılıyor. Birçok tanınmış kişi Rusya’yı kınarken, Batı’yı Rusya’ya karşı Ukrayna’nın yanında olmaya çağırdıklarında kullandıkları dil ‘orada sarışın ve mavi gözlüler ölüyor’ diyorlar. Böyle bir mantıkla yaklaşıyorlar. Yani Irak’ta ölen 1 milyon, Suriye’de ölen 500 bin, Libya’da, Afganistan’da ölenleri saymıyorlar. Çünkü onlar ‘sarışın ve mavi gözlü’ değildiler. Bundan daha büyük bir ırkçılık olabilir mi?”