Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Orman yangınlarının 10. gününde olunduğunu hatırlatan İsmet Özçelik, “Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptığı açıklamada, 44 ilde 191 orman yangını kontrol altına alındığını 6 ilde 13 adet orman yangınını kontrol altına alma çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Yangınlar çok fazla olunca zaman zaman gecikmeler yaşanıyor. Gecikme olunca bu yangınların yeniden parlama riski var. Tabii bunun sosyal yansımaları da oluyor. İnsanların da tepkileri oluyor. Öte yandan yangınlar konusunda uluslararası bir operasyon da konuşuluyor. Çok tartışılan ‘Help Turkey’ olayı var. 2,5 milyon üzerinden tweet atılmış. Bu tweetlerin yaklaşık yüzde 71’nin, 2 milyonunun aynı merkezden atıldığı tespit ediliyor. Tabii bu da ‘Neden böyle bir şey yapılıyor?’ sorusunu akla getiriyor. Bu konu Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) da gündemimdeydi. Toplantı sonrası yayınlanan bildiride, ‘Dünyadaki pek çok yer ile birlikte ülkemizde de etkili olan ve ciddi kayıplara yol açan orman yangınlarına karşı yürütülen mücadele gözden geçirilmiş, hadisenin seyri yanında ülkemiz içindeki ve dışındaki dezenformasyon kampanyaları dâhil olmak üzere güvenlik boyutu da değerlendirilerek bu çerçevede alınan ve alınabilecek ilave tedbirler görüşülmüştür.’ denildi. Yani yangın ile ilgili bir dezenformasyona da dikkat çekiliyor ve bunlara karşı alınacak önlemlere vurgu yapılıyor.” dedi.

AFGAN GÖÇÜ VE TÜRK AMERİKAN İLİŞKİLERİ

Dışişleri Bakanlığının, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Afgan mülteci politikasına tepki göstermesi konusuna da değinen Özçelik, “ABD’den yapılan açıklama aslında çok açıktı. ABD, bazı Afganların Türkiye dâhil üçüncü ülkelere üzerinden ABD’ye göç başvurusu yapabileceklerini açıkladı. ABD bunu Afganistan’da yapamıyor. Çünkü güvenlik sorunu var. Bu nedenle ‘Türkiye’ye gidin, orada faaliyetlerini sürdürün. Gerekirse oradan yaptığınız başvuruları kabul edeceğiz.’ demek istiyor. Bu tabii Türkiye’ye ciddi bir Afgan göçünü getiriyor. Buna karşı Dışişleri Bakanlığından ve AK Parti’den açıklamalar oldu. AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş yaptığı açıklamada ‘Afgan göçmenlerin nereye gönderileceğine ilişkin hesap yapan emperyalistler, önce Afganistan’ı on yıllardır süren işgalleriyle ne hale getirdiklerinin hesabını versinler. Bütün dünya biliyor ki; Afganistan’da üretilen tüm terör örgütlerinin ana kucağı yabancı güçlerin işgalidir. ABD yönetiminin ülkemizi bir göçmen istasyonu olarak kullanma planını reddediyoruz, kabul edilemez.’ dedi. Bu açıklama Türk-ABD ilişkilerinde yeni bir durum yarattı. Toplumda da çok büyük bir infial var.” diye konuştu.

İRAN’DAKİ DEĞİŞİM

Gazeteci Özçelik, İran’da yaşanan iktidar değişimi ile ilgili de şunları söyledi:

“Yaşanan değişimle birlikte şu anda Cumhurbaşkanlığı ile dini önderlik tam bir uyum içinde. Daha önceki cumhurbaşkanı ile dini önderlik arasında zaman zaman sorunlar yaşanıyordu. Bu temel meselelere de yansıyordu. Şimdi ise tam bir birlik var. Herkesin İran’a uygulanan yaptırmaların kaldırılması beklentisi var. Bu özellikle Avrupa içinde önemli. Çünkü Avrupa büyük bir ekonomik kriz yaşanıyor. İran ciddi bir pazar. Bu nedenle de bu krizin aşılmasını istiyorlar. Nitekim Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Siyasi Direktörü Enrique Mora, önümüzdeki günlerde İran’a gidecek ve Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) görüşmelerinin tekrar başlamasını sağlamaya çalışacak. İran ise sanki biraz ağırdan alıyor. Ben bir şekilde bu mesenin çözüleceğini düşünüyorum. Bu sorun ilelebet devam edemez. ABD, bütün politikasını sorunları aşıp Çin’e karşı daha geniş bir ittifak sağlamaya çalıyor. ABD’nin gündeminde Çin’in büyüyen ekonomisi ve Çin’in gücünün zayıflatılması var. Bütün politikalar ona göre yapılıyor.”