Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres dün Bloomberg’in kurucusu ve eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg’i yeniden iklim değişikliği özel elçisi olarak atadı.

Michael Bloomberg’in önümüzdeki kasımda düzenlenecek İngiltere-Glasgow BM İklim Değişikliği Konferansı öncesi daha kuvvetli iklim girişimlerini seferber etmesi bekleniyor.

BM Genel Sekreteri sözcüsü ofisi tarafından aynı gün yayınlanan haberde, Michael Bloomberg’in genel sekreterin iklim değişikliğiyle ilgili Paris Anlaşmasında belirlenen 2050 yılında sera gazı salınımlarını net sıfır düzeyine indirme hedefine ulaşılması için çeşitli hükümetler, şirketler, kentler ve finans kuruluşları arasında iklim değişikliği hareketi ittifakı oluşturma çalışmalarına yardım sağlayacağı belirtildi. Bunun yanı sıra Michael Bloomberg’in çeşitli ülkelerin Covid-19 salgınıyla mücadele tedbirleriyle Paris Anlaşması’nın hedeflerinin birleştirilmesini ilerleteceği kaydedildi.

Ban Ki Moon, BM Genel Sekreterliği görevini yürüttüğü 2014 yılında Michael Bloomberg’i “kentler ve iklim değişikliği” konusunda özel elçi olarak atamıştı. Antonio Guterres 2018 yılında Bloomberg’i iklim değişikliği özel elçisi olarak atamıştı. Bloomberg’in Kasım 2019’da görevinden istifa etmesinin ardından ABD başkanlık seçimleri için Demokrat Parti’den resmi olarak aday adaylığını açıklamıştı.